У духовному і політичному житті кожного народу є події і роки, які назавжди входять в його історію. Для українців це 1991 рік. Він прийшов як результат тисячолітньої боротьби українського народу за право мати свою національну незалежну державу. Незалежність України стала реальністю: є свій герб, прапор, гімн, Конституція.
Проголошення Акту про незалежність України 24 серпня 1991 року зміцнило надії української діаспори на те, що цього разу справу побудови самостійної демократичної держави України буде доведено до кінця. В становленні і розбудові незалежної України є значний внесок і української діаспори. Мільйони українців змушені були покинути рідну землю у пошуках кращої долі в інших країнах світу. За сто літ з`явилась багаточисельна українська діаспора, яка об`єднує політичні та громадські організації в 32 країнах світу, представляє інтереси більше 20 мільйонів українців. Ще до проголошення незалежності українська діаспора послідовно працювала у царині зовнішньополітичної визвольної справи поневоленої України. Надавала політичну та моральну підтримку у боротьбі українського народу за права та політичні свободи.
Вагомий внесок в суспільнополітичне життя зробила еміграція третього періоду (19471954 роки). Постали нові політичні організації (Ліга визволення України, Український визвольний фронт, Комітет українців Канади, Спілка української молоді, Український народний Союз у США) і багато інших. У той же час українці створюють громадські організації економічного, мистецького, літературного, спортивного напрямів.
Найперша, найважливіша справа української спільноти і на рідних землях, і поза її межами визволення України зпід ворожої окупації і оголошення Незалежної України. Коли 24 серпня 1991 року Україна стала незалежною, то у всіх країнах, де проживають українці, відбувалися урочистості, святкові віча. Завдяки українській діаспорі Канада перша визнала незалежність України. Канадський українець Ераст Гуцуляк купив і подарував Україні перше приміщення українського посольства в Оттаві. У першу річницю проголошення незалежності у Києві відбувся перший Всесвітній форум українців, на якому були присутні представники українських діаспор з усіх країн, де вони проживають. На ньому вирішили створити постійно діючий орган Українську Всесвітню Координаційну Раду (УАКР), з місцезнаходженням у м. Києві. Через п`ять років знову з`їхалися українці до Києва. У той час Україна мала вже нову Конституцію, стала членом Ради Європи. Учасники форуму проаналізували умови, в яких розвивається держава, узагальнили досвід співпраці між Україною і українською діаспорою, визначили основні проблеми, які потребують скоординованих зусиль усього українства. Під час святкування десятої річниці Незалежності України відбувається третій Всесвітній форум. У цей час загострилася ситуація між владою та опозицією. Знову вуличні протести, низький рівень життя народу, недостатня увага органів державної влади до питань відродження української культури, мовної політики, утиски свободи слова… У підсумковому документі увага акцентується на недієздатності економічних, соціальних реформ, падіння життєвого рівня народу, аби це подолати необхідне об`єднання патріотичних, демократичних сил.
Українські діаспори Канади, США, Польщі, Німеччини та інших країн впливають на уряди держав, аби ті співпрацювали в економічному напрямку з Україною. Канада спрямовує інвестиції в Україну, почали працювати 216 підприємств з канадським капіталом. Діють благодійні фонди "Відродження", імені Петра Яцика, який пожертвував 1 млн. доларів на історичні дослідження, Міжнародний конкурс знавців української мови під його іменем діє і понині. Участь у ньому взяло майже 5 млн. осіб з понад 20 країн світу. На жаль, нинішній міністр освіти Д. Табачник робить все для того, аби той конкурс щез з українського горизонту.
Четвертий Всесвітній форум українців відбувся на рік пізніше у серпні 2006 року. Після масштабної кризи, українці піднялися, бо не могли миритися з намірами Кабінету міністрів, який тоді очолював Віктор Янукович, вступу України до Єдиного економічного простору, падіння життєвого рівня пересічних українців, невдоволення утисками малого та середнього бізнесу і останньою краплею було фальсифікація виборів Президента України. В Україні відбулася помаранчева революція. "…Разом нас багато нас не подолати" і недалекий той час, а він вже визріває. “Прийде арійське гасло, як висловився директор інституту метафізичних досліджень І. Каганець, "Нас мало, але ми переможемо".
Українська діаспора в Канаді на президентські вибори спрямувала майже 1000 спостерігачів, а бажаючих було 3000 осіб. На четвертому форумі вперше брали участь представники четвертої хвилі еміграції і створили громадську організацію "Нова хвиля", яка покликана захищати їх трудові права. Напередодні двадцятої річниці Незалежності України відбудеться п`ятий Всесвітній форум українців, у якому візьмуть участь представники української діаспори із 40 країн світу, де розглядатиметься програма підтримки діаспори та міграційних законів, які б сприяли поверненню українців на Батьківщину, захист української мови, як єдиної державної. Буде прийнята ухвала форуму, в якій визначать вимоги до державних інституцій, громадських об`єднань та України щодо підтримки української діаспори.
Що ж до свята Незалежності, то щоб усі українці на Україні, українці за її межами раділи не декільком вихідним, не черговою нагодою випити "сто грам", а щоб те свято було з нами щодня. Щоб не шукати роботи за кордоном, не рахувати копійки від зарплати до зарплати, щоб не вимикати телевізор через набридливу чужомовну дратівливу рекламу, безголосих виконавців, беззмістовні зарубіжні серіали. А щоб було чути рідні пісні, бачити щасливі обличчя, дивитися прекрасні українські фільми, з яких багато чого можна почерпнути для душі і розуму.
Василь ВОЛОШИН.
м. Сокаль.
На знімках: зліва – грудень 2004 року, Вашингтон; українці під час виборів президента України; внизу – на освяченні пам’ятника Тарасові Шевченку 26.06.2011 р. в Оттаві; вгорі – Надія Cеменюк, посол Ігор ОСТАШ, Леся CПОЛЬСЬКАКАРПЛЮК (родом зі Cкоморох) голова комітету зі спорудження пам’ятника), Оксана ГАЙДУК.
УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА І НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ