Влада працює

Депутати Червоноградської міської ради проголосували за зміну назви міської ради

Депутати Червоноградської міської ради проголосували за рішення про перейменування Червоноградської міської ради на Шептицьку міську раду.

Детальніше – у відео :

Як відбувалася зміна назви з Червоноград на Шептицький

Історично Червоноград називався Кристинополь (Кристинопіль). Заснував місто (перша писемна згадка 1692 року) краківський воєвода, гетьман Речі Посполитої Фелікс-Казимир Потоцький. Він назвав місто на честь дружини Кристини Любомирської. У 1772 році Кристинопіль з околицями відійшов до імперії Габсбургів.

Так було до 1951 року, коли після обміну територіями Кристинопіль перейшов від Польщі до Радянського Союзу. Тоді ж у регіоні почала розвиватися вуглевидобувна промисловість. Довкола новозбудованих шахт, поруч зі старим Кристинополем, розросталися нові квартали міста, яке тепер називалося Червоноград.

Галина Гриник, керівниця місцевого музею, розташованого в колишньому палаці польського шляхтича Потоцького, дістає архівні підшивки місцевої газети “Шахтар Червонограда”. Один з випусків 1987 року присвячений 36-річчю “нового міста над Західним Бугом”. “Коли йшлося про нову назву (…), особливих дискусій не виникало: червоне місто Червоноград – від кольору революції наша назва, від кольору її прапора”, зачитує Галина Гриник.

Спроби перейменувати шахтарське місто Червоноград у Львівській області вже робились у перші роки незалежності України. Окрім Кристинопіль, Христинопіль, звучала й ідея Жовтоблакитинськ. Але тоді українські парламентарі не дійшли згоди щодо однієї літери – Кристинопіль чи Христинопіль. Тому спроба перейменування не була успішною

Однак, згідно з Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», Червоноград підпадає під перейменування, якою б не була думка громади.

Експертна комісія УІНП з питань визначення належності об’єктів до символіки російської імперської політики встановила, що назва Червоноград має бути декомунізована.

У грудні 2023 року УІНП повідомив, що ВРУ перейменує Червоноград через пов’язаність назви міста з реалізацією російської імперської політики:

«З огляду на викладене вище назва міста Червоноград Львівської області як така, що пов’язана з реалізацією російської імперської політики (встановленням радянської влади на території України), відповідно до підпункту «є» пункту 4 частини першої статті 2 Закону, належить до символіки російської імперської політики».

В свою чергу Міська рада Червонограда вивчала думку громадськості щодо варіантів нової назви для міста. Тоді громада, яка зібралася у залі не підтримала перейменування міста. Не дійшли до однієї згоди і депутати Червоноградської міськради. Тому назву міста визначили депутати Верховної Ради.

19 вересня Верховна Рада перейменувала 327 русифікованих населених пунктів – серед них був і місто Червоноград, назву якого змінили на Шептицький.

Голос Сокальщини на GoogleNews