Згадаємо, як це було

Вони вмирали з «ще не вмерла Україна» на вустах…

29 січня, незважаючи на морозяну погоду, сокальчани зібралися біля пам'ятника Т. Г. Шевченку, щоб вшанувати пам'ять Героїв Крут. Священики – митрофорні протоієреї: настоятель кафедрального собору святих апостолів Петра і Павла, отець Ярослав Кащук і настоятель церкви Вознесіння Господнього УАПЦ у м. Сокаль, отець Володимир Жарський, отець Василь Партика відслужили панахиду за юнаками, загиблими під Крутами в 1918 році. Священнослужителі звернулися до сокальців, наголосивши, що бій під Крутами став не лише знаковою подією Української революції 1917-1921 рр., а набув особливого значення у свідомості людей завдяки героїзму української молоді. Вони порівнювали з героями Крут студентів, які протестували на Майдані Незалежності й були жорстоко розігнані 30 листопада 2013 року, а також тих молодих людей, які протестують надалі.

Після панахиди відбулося віче, яке вів заступник голови районної ради Володимир Чуб. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять героїв Крут та тих героїв, які загинули під час останніх подій у Києві.

Голова Сокальської районної ради, голова районного Штабу національного спротиву Ігор Дацюк сказав, що якби не було тих 300 гімназистів, то не було б і незалежності. "Ці слова сотні, а може, тисячу разів, як сентенцію, не одним виступаючим було виголошено, і не в одному населеному пункті нашої держави. Але це слова, які не можна заперечити. Адже без геройства людей нема історії, без героїчного чину нема подвигу, і нема поступу суспільства. Власне, цей Майдан є символічним продовженням визвольної боротьби українців за свою кращу долю. В Україні розгортається запекле протистояння з режимом, який себе вичерпав, який довів країну до розрухи, який чинить насилля проти власних громадян. І не випадково піднялися не тільки активісти-патріоти, які стоять на Майдані, а люди майже в усіх населених пунктах і областях України. Нині йдуть перемовини, як вийти з ситуації, що склалася, бо почали рахуватися з народом. І це головне".

Депутат районної ради, помічник народного депутата Степана Курпіля Олег Кожушко зазначив, що Герої Крут своїм подвигом сьогодні надихнули десятки тисяч українців, зокрема, молодь. І ми бачимо, як піднялася Україна. Майже в кожному обласному центрі, містах та маленьких містечках люди вийшли на майдани. Ці майдани – це наші нинішні Крути. Він також ознайомив учасників віча з найважливішими документами, які були прийняті Народною радою. Зокрема, зачитав основні постулати Декларації, які мають закласти основи для громадянського суспільства, та Звернення народного віча Сокальського району Львівщини до першого заступника начальника головного управління командувача внутрішніх війск, генерала-лейтенанта міліції Сергія Конопляника. Його одноголосно підтримали присутні. О. Кожушко також виголосив рішення про створення Антикорупційного комітету та про визнання спецпідрозділу "Беркут", як злочинної організації, яка перебуває поза законом і Конституцією та підлягає негайній ліквідації.

– 96 років назад молоді захисники, в той час тільки створеної Української Народної Республіки, своєю кров'ю вписали героїчні сторінки в дуже складний літопис боротьби української нації, – зазначив Сокальський міський голова Богдан Зарічний. – Триста молодих хлопців – студенти, гімназисти, стали за 130 км від Києва, у полі, у нерівний бій з майже п'ятитисячною більшовицькою армією. Стали заради того, щоб захистити право українського народу жити у власній, незалежній державі. На жаль, майже всі вони загинули: хтось безпосередньо на полі бою, а хтось від жорстоких катувань. Але разом з тим гордо, зі словами "Ще не вмерла Україна" на вустах. Однак їхні жертви були недаремні. Подвиг Героїв Крут якоюсь мірою подібний до подвигу тих, хто на вулиці Грушевського у місті Києві захищав Майдан та його цінності. Бо й ті, і ті вступили в нерівний бій: перші – із бандами російського шовініста Муравйова, а другі – з озвірілими бійцями "Беркута". І в тих, і в тих була основна мета – захистити честь, гідність, справжню незалежність і соборність України. І під Крутами, і на вулиці Грушевського українські патріоти добре усвідомлювали, що кожної хвилини вони дивляться у вічі смерті, але разом з тим були переконані, що чинять абсолютно правильно.

Далі Володимир Чуб інформував про заходи, прийняті на засіданні Штабу національного спротиву. Зокрема повідомив, що згідно з рішенням районної ради від 27 січня на Сокальщині заборонена діяльність осередків Комуністичної партії та Партії регіонів.

Сокальчанка Ганна Морда прочитала вірш про Героїв Крут і закликала присутніх молитися і просити Бога, щоб "зупинити ті розбурхані серця, які йдуть проти свого народу". "Я знаю, що Україна буде сильна і незалежна держава. Але за це потрібно молитися", – сказала вона.

Голова міської організації ВО "Свобода", член Штабу національного спротиву Юрій Товарянський виголосив, що низько вклоняється Героям Крут, які посіяли ту іскринку, яка жевріла десятки років, і лише тепер розгорілася до великого вогню, який ми бачили на вулиці Грушевського у Києві. Цей вогонь охопив цілу державу. "Якщо глянути на карту, яку можна побачити в ЗМІ, в третій частині є народовладдя. Народ повстав, бо більше не може миритися з тим безладом у державі, з корупцією, з хабарництвом. Багато сокальчан нині перебувають на Майдані. Серед них і сокальська сотня… У Сокалі мобілізується загін самооборони. Створено декілька дієвих мобільних груп, які при потребі захищатимуть народ…", – зазначив він.

Віче закінчилося многоголосим Славнем України.

Любов ПУЗИЧ.

Фото Ольги ДИЛИН.

***

Вже традиційно щонеділі мешканці Сокаля після Служби Божої о 13 год. 30 хв. сходяться до пам`ятника Тарасові Шевченку на віче. Коли на київському Майдані ситуація загострюється, то на сокальське віче збирається більше люду, коли ж затишшя – то сокальський майдан не такий багаточисельний. Розпочали віче традиційно з молитви. Молебень відправив священик о. Володимир Жарський, котрий закликав українців боронити нашу правду. Про роботу Штабу національного спротиву говорив його голова Ігор Дацюк, який повідомив скільки людей відправлено на Майдан у Київ, а також передано теплих речей, харчів, медикаментів. До присутніх з пристрасним словом, аналізом минулих подій, пропозицією щодо подальших дій звернулися міський голова Сокаля Богдан Зарічний, депутат Сокальської міської ради Юрій Товарянський, помічник народного депутата Степана Курпіля Олег Кожушко.

Закінчили віче теж традиційно – Державним гімном України.

Оксана ПРОЦЬ.

Голос Сокальщини на GoogleNews