Home / Листи до редакції / Де взяти гроші для села, або чи варто бути поганим?

Де взяти гроші для села, або чи варто бути поганим?

Де взяти гроші? Це питання риторичне. Воно переслідує більшість із нас. Практично завжди потреби в коштах більші за їх наявність. На жаль, така ж ситуація у місцевих радах. Потреб багато – відремонтувати дороги, переробити опалення у садочку, відновити пам"ятник, побудувати дитячий майданчик. І так до безкінечності. Після виборів прийшли нові депутати та керівники місцевого самоврядування з бажанням працювати і виявляється, що у бюджеті немає грошей. Тобто, кажуть: "Бюджет пустий". І  на бюджетній сесії пропонують прийняти цифру, яка була "доведена". Ніби зачароване коло  не можемо нічого зробити, бо немає грошей, і нема грошей, бо нічого не зробили. Невже проблему не можна вирішити? Давайте попробуємо проаналізувати.

Дійсно, наш район дотаційний і тільки декілька сільських рад можуть похвалитись бюджетом, який не потребує фінансування ззовні. Однак, невже всі доходи мобілізовані, і йдуть у скарбницю громади? Мабуть, ні. Можемо назвати очевидні джерела доходів, які є практично у кожній місцевій раді: земля  часто у селах розташовані заклади торгівлі, виробництва, що не платять оренди за земельну ділянку, на якій розташовані; вирощування сільськогосподарських культур здійснюється без відповідно оформлених договорів оренди і не сплачується фіксований податок; майно – орендні ставки переглядались п"ять, а то й більше років назад, немає розрахованої вартості майна, згідно з затвердженою методикою; магазини, пилорами, або інші підприємства, які працюють без сплати податків, без патенту.

На жаль, ці приклади, які я навів, є у більшості населених пунктів. І тут у сільського голови, депутатів виникає дилема: а що роботи? Адже можна бути "добрим":

– сусід продає продукти, які возить із Польщі, чому він має платити? Адже держава йому не допомагає;

– кум ріже дошки на пилорамі. Яка оренда землі? Він же чесно купив приміщення ферми на паї.

– однокласниця продає горілку без документів  дехто з наближених забіжить, коли терміново треба пляшку.

Це типові роздуми на рахунок типових ситуацій. Для чого псувати відносини з односельцями, старатися ради держави. Адже бути "поганим", сказити, що потрібно платити податки, оренду, зареєструватись як підприємець  набагато важче. Цей шлях нелегкий, але єдино правильний…

Сьогодні у сільському бюджеті багато важить кожна копійка, і кого-небудь дотувати за рахунок громади ми не маємо права. Ніхто не прийде з Києва, Львова наводити у нас порядок, підказувати, як ми маємо працювати. Тільки громада спільно із місцевою радою можуть навести лад у власному домі. Давайте будемо чесними перед громадою, перед собою та жити за  єдиними правилами. В такому випадку зміни на краще не заставлять себе довго чекати.

Сергій КОСТЮК,
депутат районної ради, голова комісії з питань бюджету, член Сокальського осередку ПП "Фронт змін”.

Это код вашего информера. Просто скопируйте и вставьте его в место на странице, где должен отображаться рекламный блок.
Загрузка...

About Адміністрація порталу

x

Check Also

Деталі загибелі маленької дівчинки під час пожежі на Сокальщині. Відео

9 січня, у селі Муроване, Сокальського ...