Життєві історії

Назар Куртяник – талант плюс велика праця

У час, коли відбувається тотальне нищення національної культури в усіх її різновидах, на перший план у боротьбі за виживання постала необхідність активізації пропаганди свого народного мистецтва, яке завжди потребувало захисту, і в усі епохи зберігалось завдяки талановитим його представникам. Тому підтримка і стимулювання обдарованої молоді, її педагогів, навчальних закладів, шляхом проведення конкурсів і фестивалів – чи не єдиний спосіб збереження жанру народно-інструментального мистецтва в складних умовах сьогодення.

Юний талановитий акордеоніст із села Завишень Назар Куртяник – це яскраве явище у культурно-мистецькому житті Сокальщини. Він досягає все нових успіхів у своїй творчій кар`єрі і гідно представляє наш край на всеукраїнських та міжнародних конкурсах. У грудні минулого року Назар був учасником V Всеукраїнського конкурсу баяністів-акордеоністів «Візерунки Прикарпаття», який проходив у Дрогобичі. Своєю вродженою артистичністю, безпосередністю, виконавською майстерністю він полонив і членів журі, і учасників конкурсу, і усіх глядачів. Назар отримав Диплом I ступеня і запрошення від голови журі конкурсу, доцента Донецької державної музичної академії імені С. Прокоф’єва, А. Нижника взяти участь у конкурсі в Донецьку.

А вже за кілька днів Назар був у Польщі, взяв участь у XXI Міжнародному конкурсі акордеоністів, що проходив у м. Перемишлі, де отримав Диплом з відзнакою. Серед членів журі конкурсу – представники Білорусі, Литви, Швейцарії, Сербії, Польщі.

А наприкінці зими (2228 лютого 2013 року) Назар «брав» уже нову вершину – кіровоградський «Провесінь». Цей Всеукраїнський фестивальконкурс виконавців на народних інструментах має давню історію і традиції, і відбувається вже у вісімнадцяте.

Проходить під патронатом Київської національної музичної академії ім. П. Чайковського, в складі журі професори і доценти: М. Давида (баян) – голова журі, Є. Черказова (акордеон), В. Заєць (баян), В. Білоус (домра) та інші. І тут Назар серед переможців, виборов друге місце. Участь у цьому конкурсі брали ще два представники Сокальщини – Богдан Андрійчук (Поториця) і Богдан Бойко (Жвирка), які вже закінчили Сокальську школу мистецтв імені Віктора Матюка у викладача І. Караман по класу баяна, а зараз навчаються у Львівському музичному училищі імені С. Людкевича у викладача В. Іванця, який також родом зі Сокальщини. Богдан Андрійчук завоював Диплом першого ступеня, а Богдан Бойко – другого. А нещодавно Назар Куртяник здобув перше місце на обласному конкурсі баяністівакордеоністів.

Багата сокальська земля талановитими музикантами. Шкода лише, що жителі Сокаля і району не можуть почути їх виступів на сокальських сценах.

Конкурси, поїздки, перемоги – все це звучить привабливо і захоплююче. І тільки конкурсанти і їх викладачі знають, як от третьокласник Назар Куртяник з Сокальської школи мистецтв імені В. Матюка у класі В. Піскляк, який непростий шлях до перемоги, скільки сил, праці та енергії треба докласти, щоб отримати схвальну оцінку журі. Підготовка до конкурсу – це щоденні заняття по 56 годин, це детальна робота над кожною музичною фразою, над кожною нотою. Справа в тому, що музика серйозна відрізняється від інших мистецтв; її образи і засоби, за допомогою яких вони створюються, не мають наочності, на відміну від кінематографа і живопису. Їх треба відчути емоційно. Саме тому приходить на думку вислів Тома Едісона, що «геній – це один відсоток таланту і дев`яносто дев`ять – праці»…

Конкурси – це також і проблема відповідної якості музичних інструментів, якими не забезпечує юних музикантів ні музична школа, ні музичне училище, а без них навіть найкраще виконана програма буде мати мінімальний успіх. І придбання хорошого інструмента (якого ще й не так просто знайти), і матеріальні витрати, пов`язані з поїздками, все це лягає на плечі батьків. І їм за це лише вдячність, бо розуміють істинну цінність життєвих пріоритетів, вкладаючи матеріальні інвестиції у розвиток духовності, сприяючи розвитку здібностей і таланту своїх дітей, а отже, і майбутнього нації, не вважають це марними витратами. Бо займатися музикою все життя можуть лише вибрані діти, і все, що вони здобули власною працею і талантом стане врештірешт надбанням місцевості, в якій вони росли, школи, де навчалися….

Бажаємо нашим лауреатам натхненного музикування, творчих злетів і перемог, наполегливості в опановуванні виконавської майстерності і щоб вони завжди пам`ятали слова геніального Л. Бетховена: «Для людини з талантом і любов`ю до праці не існує перешкод».

Валентина ПІСКЛЯК, викладач школи мистецтв ім. Віктора Матюка.

Голос Сокальщини на GoogleNews