Наші інтервю

Гроші є, а використати їх не можуть

Надходить осіння пора, яка не сприяє ремонтним роботам ні на дорогах, ні в покритті дахів на багатоповерхівках, ні в приміщеннях дитячих садочків. А в Плані соціально-економічного розвитку Сокаля на 2013 рік є ще чимало пунктів до виконання. І їх реально було виконати, адже депутати приймали його, зважаючи на наявність коштів у міській казні. Чому так сталося, що поки що не все заплановане вдається зробити, в чому причина, – ми попросили дати відповіді на ці запитання міського голову Сокаля Богдана ЗАРІЧНОГО.

– Богдане Степановичу, на календарі вже перший місяць осені, не так багато часу залишилося до завершення року. Очевидно, за цей час щось вдалося зробити на виконання Плану соціально-економічного розвитку Сокаля?

– Ми працювали над виконанням Плану соціально-економічного розвитку міста Сокаля на 2013 рік разом – виконавчий комітет міської ради спільно з нашими комунальними підприємствами: «Сокальжитлокомунсервіс», «Сокальводоканал», «Сокальтеплокомуненерго». Що ж вдалося зробити? Капітальні ремонти тротуарів по вул. Шептицького (ділянка від вулиці Української до житлового будинку №145) площею – 326 кв. м. та по вул. Міцкевича площею – 38 кв. м. Також облаштовано тротуар від вулиці Шашкевича до житлового будинку №60 по вул. Героїв УПА (площа 69 кв. м). Зроблено капітальні ремонти трьох балконів житлового будинку №111 по вул. Шептицького, вуличного освітлення по вул. Мулявка; покрівлі житлового будинку №50 по вул. Героїв УПА (пл. 895,2 кв. м), і завершують капітальний ремонт покрівлі житлового будинку №58 по вул. Шептицького (пл. 104 кв. м); проводять роботи по влаштуванню шатрового даху над яслами-садком №5 (пл. 1480 кв. м).

Виконані певні роботи у дошкільних установах: капітальні ремонти водопроводу до ясел-садка №1, приміщення пральні ясел-садка №7; поточні ремонти системи каналізації ясел-садків №8 та №7; мережі водопроводу ясел-садка №9; покрівлі ясел-садка №8; системи теплопостачання ясел-садка №5; музичного залу ясел-садка №9; придбано пральні машини підвищеного завантаження для ясел-садків №7 та №8.

Що стосується актуального не лише в Сокалі, а й у Львівщині, – питання ремонту доріг, то на 1 вересня поточний ремонт зроблено по вул. Шептицького (площа 225 кв. м); частини вул. Шашкевича (пл. 345 кв. м); капітальні ремонти вул. Чайковського (пл. 958 кв. м); вул. Івана Франка (пл. 785 кв. м).

Розпочато капітальний ремонт внутрішньо-будинкового проїзду по вул. Героїв УПА, 55 та вул. Української. Завершено виготовлення проектно-кошторисної документації на об’єкти «Капітальний ремонт житлового будинку на площі Січових Стрільців, 2» та «Капітальний ремонт житлового будинку №31 по вул. Героїв УПА».

На завершенні особливо важливі роботи по реконструкції підпірної стіни по вул. Шептицького при в’їзді в Сокаль протяжністю 117 метрів.

За умови належного проходження коштів через єдиний казначейський рахунок, передбачено виконання робіт по капітальному ремонту освітлення вулиць Сковороди і Толстого (протяжністю 750 метрів), вул. Лесі Українки (700 м), вул. Шептицького біля житлових будинків №№149, 151, 153, 155, 155а (130 м).

Окрім вищенаведених об’єктів, виділено кошти на поповнення статутного фонду (придбання основного обладнання) для КП «Сокальжитлокомунсервіс», КП «Сокальтеплокомуненерго», МКП «Сокальводоканал».

– Але ж ще багато чого у місті не зроблено, особливо це стосується ремонту доріг. Не вистачає коштів чи інша причина? Які ви можете надати для наших можновладців, щоб вони зрозуміли критичність ситуації?

– Якщо говорити в цілому, то і далі найболючіша проблема – неналежне проходження коштів через казначейство. Але ще раз наголошую, що це в жодному випадку не вина працівників районних чи обласних структур. Це результат роботи центральних органів виконавчої влади – Уряду і Президента.

Хочу ще раз поінформувати про це проблемне питання і його визначальний вплив на життєдіяльність Сокаля.

Ще на початку вересня трошки пройшло коштів на ремонт дахів – і це вже хоч один маленький плюс.

А ситуація досить загрозлива. Маючи передбачені у бюджеті кошти, ми не можемо проводити капітальні, поточні ремонти доріг, дахів тощо. Якщо б кошти через казначейську службу проходили, як у попередні роки, то, для прикладу, всі заплановані роботи по дорогах ми б завершили ще на початку серпня. Підприємці вже скоро зовсім не захочуть працювати із міськими і сільськими радами. Заборгованість органів місцевого самоврядування у Львівській області перед виконавцями робіт (підкреслюю не по своїй вині) понад 150 мільйонів гривень.

Конкретний приклад: підприємець виконав капітальний ремонт вулиць Івана Франка та Чайковського на загальну суму 460 тисяч гривень. Через те, що державна структура – казначейство – не пропускає наших коштів, ми заплатили, поки що, 137 тисяч гривень. Хоча, по простому, ще 23 липня і 14 серпня переказали кошти. Цей підприємець повинен зробити ще ремонт вулиць Мишуги і Міцкевича на суму 146 тисяч гривень. А йому з тієї ж причини не переказали кошти інші сільські і міські ради. Де він може взяти гроші, щоб виконати ці роботи?

Просто вдумайтеся в цифру: на 10 вересня Сокальська міська рада, маючи кошти, не може переказати на різні потреби 800 тисяч гривень. Крім названих робіт по двох дорогах, це – за виконані роботи з поточного ремонту дороги, за реконструкцію підпірної стіни, капітальний ремонт трьох тротуарів, капітальний ремонт даху житлового будинку, за виготовлену проектно-кошторисну документацію. Не можемо переказати кошти на авансування робіт по капітальному ремонту доріг, вуличного освітлення, тощо.

Давно треба доносити через ЗМІ, що державний бюджет пустий, кредитів Європа і США дає мало, країна на грані банкрутства, кошти місцевих рад просто використовуються, щоб закрити виплати Пенсійного фонду, соціальні, зарплату бюджетникам.

Мене дивує, чому тема непроходження коштів не є пріоритетною, не обговорюється у Верховній Раді, в новинах і в політичних передачах? Чому наші депутати Верховної Ради, зокрема зі Львівщини, досить інертні в цьому питанні? В результаті ми, керівники міських рад, станемо в очах людей винуватими за те, що не встигли виконати всі заплановані роботи на літньо-осінній період. І повірте, щось довести людям буде дуже важко. Уявіть, вже Інтернет відімкнули у міській раді. Це що, наша вина? Ще 17 липня ми розмістили зобов’язання в казначействі. На жаль, кожній людині не зможу пояснити – як то у міській раді гроші є, а переказати підприємцеві чи підприємству – не можемо.

Але кожен з нас – на такій посаді, що сидіти, склавши руки, звинувачуючи центральні органи влади, не повинні. Людей потрібно інформувати про реальний стан справ. А ми, через «не можу», змушені працювати і виконувати покладені на нас обов’язки.

Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.

Голос Сокальщини на GoogleNews