Hа засіданні координаційної ради райдержадміністрації з питань дітей заслухали три питання. Перше – «Про стан правопорушень та злочинності серед неповнолітніх за 2013 рік. Проведення профілактичної роботи соціальних служб, правоохоронних органів, освітян щодо попередження негативних явищ в дитячому та молодіжному середовищі» – висвітлив оперуповноважений
СКМСД райвідділу міліції Роман Сивак.
Як він зазначив, протягом року прочитано 87 лекцій, проведено 72 рейди, під час яких виявлено 16 неповнолітніх в стані алкогольного сп’яніння, 5 фактів доведення неповнолітніх до алкогольного сп’яніння, винуватців притягнуто до адміністративної відповідальності. Також виявлено 31 факт продажу неповнолітнім тютюнових виробів і 3 – слабоалкогольних напоїв і по всіх фактах надіслано подання в органи місцевої влади, але вони не «побачили» в цьому правопорушень. Тож голова координаційної ради заступник голови РДА Лариса Фарин запропонувала запрошувати на засідання представників органів місцевого самоврядування. Крім того, 4 дорослих притягували до адміністративної відповідальності за вчинення насильства в сім’ї. 9 неповнолітніх поставили на облік і тепер їх є 11, серед них 4 засуджених зi встановленим іспитовим терміном, 3 вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, 4 звільнені від покарання із застосуванням заходів виховного характеру. На обліку також стоять 3 неблагополучні сім’ї, з якими постійно проводиться профілактична робота. Було складено 155 адмінпротоколів, більшість з яких – це куріння неповнолітніми в громадських місцях. Протоколи надіслані у суд, але, як зазначила Лариса Фарин, потрібно відстежувати, чим закінчуються ці справи. Вона також нагадала присутнім, що у профілактичній роботі важливу роль відіграють тренінги. Про це повинні пам’ятати працівники освіти, ширше залучати до цієї роботи вчителів християнської етики, запрошувати на батьківські збори районного нарколога; тіснішою мала би бути співпраця педагогів з працівниками управління юстиції. Більше неповнолітніх потрібно залучати у спортивні секції, до громадської діяльності, ширше проводити інформаційно-просвітницьку та індивідуальну роботу, більше працювати з батьками. Про це на засіданні говорили методист РМК відділу освіти Андрій Дзьоба, начальник управління юстиції Андрій Олесько, в. о. директора Сокальського РЦ СССДМ Ігор Дещаківський, заступник директора центру зайнятості Світлана Коробко, провідний спеціаліст служби у справах дітей Мар’яна Ярема та інші.
В. о. начальника служби у справах дітей РДА Марія Нечай розповіла про стан влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку та піклування прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, усиновлення та проведення перевірки умов проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, над якими встановлено опіку, піклування, усиновлення. Вона, зокрема, зазначила, що пріоритет в цій справі надається родичам дітей, а найкраще – коли їх усиновлюють, і діти перебувають у звичному середовищі. На Сокальщині є 136 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, серед них 105 опікуються родичі, 19 дітей перебувають у державних закладах, 12 виховуються у 9 прийомних сім’ях. У 2013 році осиротіли 6 дітей, а батьків 9 позбавили батьківських прав; тобто із 15 дітей 12 дітям батьків замінили близькі люди, 1 дитина влаштована у прийомну сім’ю і 2 навчаються у Белзькому професійному ліцеї. Було створено 2 прийомні сім’ї, у листопаді ще двох дітей влаштували в дитячий будинок сімейного типу. Працівники служби у справах дітей постійно цікавляться, як живеться цим дітям, відвідують їх, ніяких порушень не виявляли. 6 сімейних пар виявили бажання усиновити дітей. Це невелика кількість, тож необхідно ширше доносити до людей проблему сирітства, викликаючи в їх серцях бажання допомогти цим дітям.
Третє питання стосувалось захисту майнових та житлових прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Л. Фарин підкреслила, що воно досить складне, адже районна програма по забезпеченню житлом цих дітей, прийнята в липні 2013 р., передбачала фінансування з державного, обласного та районного бюджетів, але обласний відпав, а силами двох інших зробити це важко. У 2014 році частина дітей досягають повноліття, і їх потрібно забезпечити житлом. Облік майна статусних дітей показує, що 15 з них мають житло на правах власності, 108 – на правах користування і 13 дітей житла не мають: 11 стоять на квартирній черзі і 2 поставлять на неї при досягненні 16-річного віку. У 2013 році було видано 9 розпоряджень голови райдержадміністрації, згідно з якими за 13 дітьми-сиротами закріплено житлову площу, а за 2 – житло закріплено у Радехівському районі. У травні було створено інвентаризаційну комісію для перевірки стану збереження та інвентаризації житлових приміщень, які належать вищезгаданим дітям. Створюється банк житла, тож звернулись до органів місцевого самоврядування, щоб вони повідомляли про вільні земельні ділянки, недобудовані будинки тощо.
Валентина БЛУДОВА.