Під такою назвою відбувся «круглий стіл», проведення якого ініціювали Сокальська районна рада та районне управління юстиції.
Керуюча справами районної ради Любов Ребрина розповіла, що районна рада та управління юстиції вирішили провести «круглий стіл», на який запросили членів громадських організацій району, які беруть активну участь у житті Сокальщини.
Начальник Сокальського районного управління юстиції Андрій Олесько повідомив, що нині в районі зареєстровано 67 громадських організацій, 10 з них – цьогоріч. Базовими засадами розвитку і фукнкціонування громадянського суспільства є норми Конституції, Цивільного кодексу, Закону України «Про об’єднання громадян». Нині Україна посідає одне з останніх місць по кількості зареєстрованих громадських організацій. Якщо у Хорватії діє 86 громадських організацій на 10000 населення, в Естонії – понад 2000, то в Україні – лише 11. На Сокальщині найбільше зареєстровано громадських організацій спортивного спрямування: футбольні, волейбольні клуби та ін. Управління юстиції допомагає при реєстрації, надає зразки усіх необхідних документів.
Радник районної ради з питань зв’язків з територіальними громадами Василь Козира розповів, що наш район став учасником проекту МРГ2, ключову роль в реалізації якого відіграють громадські організації. Від того, наскільки активно вони працюватимуть, залежить успіх проекту.
Богдан Шклянка, заступник голови Молодіжного Клубу інтелектуальнотворчої ініціативи «Мрія», розповів:
– Наша громадська організація працює вже майже десять років. Є чимало проблем, які потрібно вирішувати. На жаль, «Мрія» не має приміщення, де б члени Клубу могли зустрічатися, обговорювати важливі питання. Фінансування не маємо, в районному бюджеті не закладено коштів для розвитку громадських організацій. Останні два роки за нашого сприяння виділяють кошти для спортивномасових заходів, на розвиток футболу. Цього року Сокальський район бере активну участь в різних проектах, тому важливо, щоб громадські організації долучались до їх реалізації, бо кожна додаткова гривня – це добробут громадян. Але для того, щоб громадські організації були задіяні в різних проектах, треба навчити представників їх розробляти. Неодноразово бував на міжнародних зустрічах у Польщі, тому можу сказати, що поляки зацікавлені у співпраці з українськими громадськими організаціями в межах проектів Євросоюзу, але з нашої сторони – мала активність. Думаю, такі зустрічі, як сьогодні, треба проводити раз у квартал, аби навчатися, переймати досвід.
Михайло Кравчук, представник Сокальської районної молодіжної організації «Українська молодь – Христові» розповів, що ця громадська організація, завдяки ініціативній молоді, працює на місцевому рівні, не є бюджетною. Юнаки та дівчата активні цілий рік, лише влітку мають канікули. «Українська молодь – Христові» активно працює на Сокальщині уже п’ять років, з того часу, коли о. Ярослав Валюх нею заопікувався. Її члени організовують лекції для молоді, реколекції, розмови з священиками, але проблема в тому, що молодь не дуже активно долучається до таких заходів. Крім того, тут займаються благодійністю, взимку їздили в сиротинець, допомагали дітям,члени організації ходять з Вертепом, а виручені кошти залучають на ремонт парафіяльного будинку. Зараз хочуть створювати організацію «Українська молодь – Христові» в Забужжі.
Далі Любов Ребрина підкреслила, що громадянське суспільство починається з того, що кожен робить свою справу, в яку закоханий і яка йому вдається. Якщо кожен вкладе свою цеглинку в те, що може і хоче робити, то всі разом збудуємо громадянське суспільство. Віримо, що розпочнуться зміни на краще. Їх зроблять хороші, активні люди, які мають бажання творити добро для інших. І тільки їхня наполеглива праця дасть плоди і позитивні результати.
Наприкінці засідання представники громадських організацій подякували за організовану зустріч. Всі дійшли думки, що такі заходи є досить важливими і їх треба проводити частіше.
Ольга РОМАНЮК, м. Сокаль.