Новини райдержадміністрації

СЕЛУ ПОТРІБНА ПІДТРИМКА ДЕРЖАВИ

29 вересня відбулось засідання колегії райдержадміністрації, яке провів голова РДА Микола Мисак. На порядку денному було два важливих питання: про підсумки проведення жнив та хід осінньопольових робіт в агропромисловому комплексі та про стан профілактики правопорушень та злочинності в рамках виконання Комплексної програми профілактики злочинності в Сокальському районі на 20072010 р.

З першого питання доповідав начальник управління агропромислового розвитку РДА Ігор Шайнога, який зазначив, що на території Сокальського району здійснюють господарську діяльність 3 приватні агрофірми, 8 приватних підприємств, 19 товариств з обмеженою відповідальністю, 1 відкрите акціонерне товариство, 100 фермерських господарств та 18326 господарств населення. У агропромисловому комплексі зайнято 2000 працівників. Постійно створюються нові робочі місця. Середня заробітна плата одного штатного працівника за 2009 рік становить 920 грн. Протягом останніх років спостерігається стабільний ріст оплати праці в господарствах і за 8 місяців 2010 року вона становить 1107 грн.

Далі І. Шайнога детально проаналізував структуру посівних площ і зазначив, що зменшення посіву зернових культур у 2010 році відбулося за рахунок збільшення посівів технічних культур, а саме цукрових буряків (на 1071 га) та озимого ріпаку (на 3571 га). У зв"язку з нестачею коштів на проведення веснянопольових робіт, господарства залишили частину площ для посіву озимих культур. Відтак загальна посівна площа зменшилася до минулого року і до прогнозу на 1127 га. Всі категорії господарств зібрали 28554 га зернових культур, очікуваний намолот – 74208 тонн зерна в початково оприбуткованій вазі при урожайності 25,9 цнт/га, в тому числі 42212 т озимої пшениці, 12846 т озимого ріпаку.

Станом на 29 вересня до збирання залишилося 1169 га кукурудзи на зерно. Очікується зібрати 5260 т кукурудзи.

Зменшення урожайності в 2010ому зернових спричинили несприятливі природні умови, унаслідок яких утворився малий колос, посіви були поражені хворобами. Вплинуло також і подорожчання мінеральних добрив та засобів захисту рослин, яке не дало можливості підживити посіви та провести захист рослин. Природні фактори та економічні чинники вплинули на різке зниження урожайності та зменшення виробництва зерна в усіх категоріях господарств району на 26579 т до минулого року та 25492 тонни до планових завдань. Зменшення урожайності зумовило збільшення собівартості зерна у 2010 році до 101,2 грн., що на 43% більше до рівня минулого року. Очікуваний рівень рентабельності у 2010 році становить 16%, що на 11,4% більше проти минулого року. Рентабельними культурами є ріпак, собівартість одного центнера ріпаку в 2010 році становить 171,3 грн., а очікуваний рівень рентабельності 45%, також виробництво цукрових буряків, якого очікують зібрати 128400 тонн, що на 34370 тонн більше, ніж у 2009 році та 24320 тонн до плану.

Добрі результати в галузі рослинництва цьогоріч отримали ТзОВ "Добробут" (директор Богдан Мисик), ПАФ "Білий Стік" (Олег Іванчина), СФГ "Хлібороб" (Олександр Нижньов), ПАФ "Войславичі" (Ігор Сметана), ПП "Козацький курінь" (Петро Пилипчук), ПП "Агрофірма ім. Б. Хмельницького " (Володимир Шмигельський).

У 2010 році зарезервовано в регіональні ресурси тримісячний запас зерна  2890 тонн, зокрема в господарствах, ПП "Козацький курінь", ПАФ "Білий Стік", ТзОВ "Стенятинське", ПП "АФ ім. Б. Хмельницького", ФГ "Тендеряк В. Ф", ФГ "Шанс", ФГ "Хом"як С. М.".

Проаналізувавши очікувані показники господарськофінансової діяльності, Ігор Шайнога відзначив, що незважаючи на складні природні умови, сільське господарство цьогоріч є прибутковим. І сільгоспвиробники району очікують одержати 12 млн. грн. прибутку. Рівень рентабельності становитиме 16,6%.

Агроформування всіх форм власності району планують посіяти 19355 га озимих зернових, що на 2806 га більше до минулого року. Зокрема, під озимим ріпаком уже зайнято 5022 га, що на 1522 га понад план.

Доповідач вказав й на причини, які не дозволяють розвивати сільське господарство. Одна з них  це подорожчання сільгосптехніки, а також зменшення фінансування по програмах часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки. На жаль, у 2010му такі відшкодування не проводили, а їх потреба складає близько 0,5 млн. грн. Відтак відсутність вільних коштів, а також підтримки з боку держави не дає можливості придбати сучасної, енергоощадливої техніки, а стара давно вже вичерпала свій моторесурс і потребує оновлення. Відповідно не впроваджуються в повному об’ємі нові технології. Не витримуються агротехнічні строки проведення польових робіт. Для почергового відновлення машинотракторного парку на рік необхідно хоча б 10 млн. грн. За 9 місяців 2010 року сільгосппідприємства району придбали на 2 млн. грн. сільськогосподарської техніки, що становить 20% від необхідної суми.

І. Шайнога навів й інші аргументи: упродовж 2009го сума одержаної підтримки сільгоспвиробникам з боку держави зменшилася проти минулого року майже у 5 разів. (Для порівняння, у 2008му фінансову допомогу одержали 79 сільгосппідприємств, а у 2009му  31). Цьогоріч агропідприємства району не отримували жодної дотації від держави на посіви, мінеральні добрива, вирощування ВРХ. Їм не поверталися відсотки за залученими кредитами. Однак у 2010 році з обласного і районного бюджетів сільгосппідприємствам погашено заборгованість за минулий рік в сумі 177,4 тис. грн., з них  28 тис. грн. виділено на підтримку галузі тваринництва та 44,2 тис. грн.  часткова компенсація вартості придбаної техніки, а 105,2 тис. грн.  підвищення родючості грунтів. У 2010 році одержано 245,2 тис. грн. для фінансування програм "Забезпечення функціонування меліоративної мережі внутрішньогосподарських меліоративних систем та інших водовідвідних каналів Сокальського району"  160 тис. грн. та програми підтримки галузі тваринництва у Сокальському районі в 2010 році  85,2 тис. грн. Загальна сума планових асигнувань з місцевих бюджетів становить 1143,4 тис. грн., в т. ч. з обласного бюджету  224,2 тис. грн., з районного  919,2 тис. грн. Зате з державного і досі не має жодних фінансувань. І ця заборгованість складає 376 тис. грн.

Доповідач відзначив, що висока собівартість виробництва сільськогосподарської продукції, значне подорожчання матеріальнотехнічних ресурсів, низькі ціни на сільськогосподарську продукцію  є основними факторами, які впливають на розвиток сільськогосподарського виробництва.

– Селу потрібна підтримка з боку держави,  підкреслив начальник управління агропромислового розвитку РДА Ігор Шайнога.  Адже ринкові умови ставлять перед селянами нові вимоги. І без впровадження у виробництво інтенсивних і прогресивних технологій, оновлення матеріальнотехнічної бази, залучення інвестицій у сільське господарство сільгосппідприємства району не зможуть конкурувати на ринку.

Варто й подумати про створення на селі відповідної інфраструктури з виробництва, заготівлі, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції. Болючою залишається і проблема кадрів  молоді спеціалісти неохоче йдуть працювати у сільське господарство.

Про стан профілактики правопорушень та злочинності в рамках виконання Комплексної програми профілактики злочинності в Сокальському районі на 20072010 роки доповідав в. о. начальника Сокальського РВ ГУ МВСУ у Львівській області Михайло Хомин, співдоповідали начальники відділів освіти, культури та туризму РДА  Роман Монастирський та Лариса Фарин. Вони розповіли про профілактичні заходи, які провели працівники освіти та культури, проаналізували, що було зроблено і на що варто звернути увагу. Опісля відбулося жваве обговорення даного питання. Члени колегії визначили пріоритетні напрямки у роботі  це боротьба із злочинністю, розкриття тяжких, резонансних злочинів, забезпечення громадського порядку, проведення профілактичних заходів з особами, що були раніше засуджені, схильними до вживання наркотиків та алкоголю, неповнолітніми щодо недопущення ними злочинних дій. Говорили і про необхідність узгодженого плану скоординованих дій усіх служб району щодо запобігання негативним проявам серед неповнолітніх, організацію змістовного дозвілля для молоді у Народних домах та інше. Члени колегії взяли до уваги й думку присутніх голів міських рад, які розповіли, з якими проблемами зустрічаються на місцях і рекомендували міським, селищному, сільським головам Сокальщини обмежити графік роботи розважальних закладів до 23 години та продаж спиртних напоїв на АЗС району після 22 години.

Наприкінці колегії голова Сокальської райдержадміністрації Микола Мисак відзначив злободенність даної теми і просив на майбутнє, щоб готуючись до виступу на колегії, доповідачі конкретно розкривали поставлене питання, давали пропозиції, ділились позитивним досвідом у проведенні тих чи інших заходів.

З обох питань члени колегії прийняли відповідні рішення.

Любов ПУЗИЧ.           

Голос Сокальщини на GoogleNews