На черговому засіданні координаційної ради з питань протидії ВІЛ-інфекції-СНІДу та іншим соціально-небезпечним хворобам, яке вела її голова Наталія Карташова, заступник голови РДА, розглянули такі питання: «Про виконання рішень засідань координаційної ради з питань протидії ВІЛінфекціїСНІДу та іншим соціальнонебезпечним хворобам», «Про діяльність кабінету «Довіра» Сокальської ЦРЛ» та «Про проведення інформаційнопросвітницької роботи соціальними службами щодо профілактики ВІЛ-інфекції-СНІДу».
Перше питання висвітлила Н. Карташова Вона відзначила, що ВІЛ-інфекція поширюється в районі, навела статистичні дані захворюваності, визначила проблемні питання. Відзначено, що ефективність заходів з протидії цьому захворюванню значною мірою залежить від рівня координації дій різних органів влади. Таким чином, робота районної координаційної ради є послідовним кроком у розбудові єдиного механізму для забезпечення протидії ВІЛ-СНІДу і туберкульозу, та є власною ініціативою місцевої влади, що свідчить про розуміння необхідності консолідації зусиль різних структур, секторів та надавачів послуг. За звітний період відбулося три засідання координаційної ради, на них розглядались важливі питання, по кожному з них приймали відповідні рішення.
Лікар-інфекціоніст Сокальської ЦРЛ Ярослав Ворона відзначив, що кабінет «Довіра» є спеціалізованим підрозділом, створеним для профілактики: проведення інформаційно-освітньої роботи з дітьми та молоддю, попередження поширення ВІЛ серед населення, забезпечення медикосоціальною допомогою ВІЛінфікованих і хворих на СНІД, здійснення контролю за епідемією. Тут консультують та тестують осіб, що звернулись за медичною допомогою на ВІЛінфекцію, безоплатно, при бажанні анонімно, забезпечують хворим доступ до диспансерного спостереження та надання медичної допомоги, консультують членів родин ВІЛінфікованих у разі їхнього бажання та згоди інфікованих, проводять навчання, інструктаж медпрацівників тощо. Нині на Сокальщині на диспансерному обліку є 1396 осіб, в т. ч. одна дитина до двох років життя. За час спостереження в районі померло вісім осіб, що стояли на обліку, в т. ч. двоє в цьому році. За десять місяців 2011 р. в нас виявлено сім ВІЛінфікованих, з них дві вагітні і ще аналізи двох вагітних відправлені на підтвердження. За час роботи кабінету 11 дітей, народжених ВІЛінфікованими жінками, знято з обліку після досягнення дворічного віку та відсутності антитіл до ВІЛ, тобто вони здорові. Окрім цього, є інфіковані та хворі на СНІД, які за власним бажанням спостерігаються в обласному центрі СНІДу.
Директор Сокальського РЦСССДМ Ігор Дещаківський розповів про проведення інформаційнопросвітницької роботи соціальними службами щодо профілактики ВІЛінфекціїСНІДу. При Сокальському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді працює спеціалізоване формування «Мобільноконсультативний пункт соціальної роботи», одним з напрямків якого є проведення інформаційних та навчальних заходів, що передбачають формування життєвих навичок і запобігання проблемам здоров’я. Зокрема, за дев’ять місяців ц. р. проведено 32 лекціїтренінги на теми «ВІЛСНІД», «Запобігання шкідливим звичкам», ними охоплено учнів 14 навчальних закладів. Для учнів розроблено тест «Що заважає кинути палити?», анкету «Ваша думка про негативні звички», у пришкільних таборах спеціалісти читали лекції на теми «Шкідливий вплив алкоголю і тютюну на організм підлітка», їм роздавали брошури «Тобі варто про це знати» тощо.
Школа повинна відігравати провідну роль у формуванні в дітей життєво важливих компетенцій. З цією метою проводяться рейди «Урок», конкурс малюнків та плакатів «Вся правда про наркотики», «Ми обираємо здоров’я», «Головне в іміджі – здоров’я», «Молодь за майбутнє без СНІДУ!», «Я обираю здоров’я», в школах тривають тижні профілактики передачі ВІЛСНІДу, конкурси шкільних стіннівок, тематичні уроки з основ здоров’я, біології та ОБЖД, учні виготовляють і розповсюджують буклети «СНІД і людина» тощо. Про це розповів методист відділу освіти РДА Євген Борнак.
З усіх питань прийнято відповідні рішення.
Ігор ДЕЩАКІВСЬКИЙ, секретар координаційної ради.