В Україні, зокрема і в нашому регіоні, є велика проблема із захворюванням на ВІЛ-СНІД. Якщо раніше ВІЛ-інфекцією в основному хворіли наркомани і передавалась вона через ін’єкції, то з 2008 року все частіше статевим шляхом. І вже в 2009му частка інфікованих статевим шляхом зросла до 44 відсотків. Нині ВІЛінфіковані це молоді люди віком 1825 років. Сумна картина. І з цим злом потрібно боротися, починати ще зі школи прищеплювати дітям поняття про здоровий спосіб життя, розвивати навики безпечної поведінки тощо.
У школах Сокальщини пропагують здоровий спосіб життя. Це знову підкреслив на черговому засіданні координаційної ради з питань протидії ВІЛінфекціїСНІДу, туберкульозу та іншим соціальнонебезпечним хворобам методист РМК відділу освіти Євген Борнак. Учні всіх шкіл взяли активну участь у конкурсі плакатів "Ми за майбутнє без СНІДу". На базі сокальського навчальновиховного комплексу №4 пройшов обласний семінар вчителів на тему "Перевір свої знання про ВІЛСНІД". У школах традиційно проходять тижні профілактики ВІЛСНІДу, конкурси стіннівок "Здоров’я в наших руках", години класних керівників "Здоров’я найбільша цінність людини". Старшокласники переглянули фільм "Вся правда про наркотики". На базі Тартаківської школи пройшов семінарпрактикум вчителів основ здоров’я. В школах проводиться комплекс заходів, присвячених Всесвітньому дню здоров’я. З метою формування здорового способу життя, запобігання негативним проявам серед молоді пройшов фестивальконкурс "Молодь обирає здоров’я". В ньому взяли участь п’ять освітніх округів. В ході його проведення учні набули нових знань про здоровий спосіб життя, підвищився їх рівень інформованості з питань профілактики захворювань тощо, вони усвідомили важливість толерантного ставлення до ВІЛінфікованих.
Голова координаційної ради Наталія Карташова підкреслила, що позитивний досвід в боротьбі з негативними явищами в молодіжному середовищі є в Сокальському професійному ліцеї. Там всю роботу спрямовують, в першу чергу, на посилення учнівської дисципліни. В гуртожитку встановили камери відеоспостереження, які придбали за власні кошти. Завдяки цьому на 95 відсотків зменшилась злочинність.
Про проблему повторного тестування крові розповів головний лікар Сокальської філії ЛОЦСК Мар’ян Семенюк. У 2011 році кров здали 1147 донорів і лише 364 на повторне обстеження. У 7 донорів виявили гепатит Б, у 16 гепатит С, у 4 сифіліс. У першому кварталі цього року кров здали 276 донорів, а повторно лише 79. Гепатит Б виявлено у 2 донорів, гепатит С у 4. Всю забраковану кров знищили. Повторне обстеження крові проводять через 180 днів і хоча всі донори про це знають, та через вказаний термін приходить лише частина з них.
Заступник головного лікаря Сокальської ЦРЛ Марія Кріль говорила про профілактику передачі парантеральних інфекцій (ВІЛСНІДу) в лікувальнопрофілактичних закладах району. Зокрема, вона відзначила, що медпрацівники району забезпечені засобами індивідуального захисту. Ті з них, які мають справу з кров’ю, застраховані від професійних захворювань. Проводиться профілактика поширення передачі ВІЛінфекції від матері до дитини. Всі родоспоміжні заклади забезпечені антиретровірусними препаратами, необхідними для профілактики. Обстеження вагітних жінок проводять двічі, при необхідності призначають антиретровірусні препарати. В жіночій консультації в кабінеті планування сім’ї з дотриманням конфіденційності створено реєстр ВІЛінфікованих жінок репродуктивного віку, їх забезпечують безплатними засобами контрацепції. На 10 відсотків у нас зменшилась кількість народжених дітей з ВІЛінфекцією, а завдання зменшити до 2. В першому півріччі ц. р. у нас родили дві ВІЛінфіковані жінки з Червонограда і Сокаля. Якщо перша вживала наркотики, то друга із забезпеченої сім’ї. Цим новонародженим проводять антиретровірусну профілактику, починаючи з пологового відділення. Час покаже, чи будуть вони здорові, але практично інфікованих дітей у нас нема.
Про посилення профілактичних заходів серед представників груп ризику (споживачів наркотиків, безпритульних та бездомних, передусім дітей, у т. ч. і сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах) вели мову лікарнарколог Інна Райко та в. о. директора Сокальського РЦ СССДМ Ігор Дещаківський. Інна Райко підкреслила, що на диспансерному обліку стоїть 12 споживачів ін’єкційних наркотиків, їх число практично не збільшується. Під час прийомів з ними проводять індивідуальні бесіди з профілактики ВІЛСНІДу. Розширено їх доступ до програми замінної терапії, тобто переведення на вживання таблетованих препаратів. Їх отримують троє наркозалежних із десяти, ще двох готують до цього. Четверо ін’єкційних наркоманів є ВІЛінфіковані. Всіх наркозалежних консультує психолог, коректує їх на здоровий спосіб життя. Три особи знаходяться на профілактичному обліку. Вони комбіновано вживають опій, кодеїн та маріхуану. Щомісяця їх оглядають лікарі, щоправда, вони не завжди приходять в поліклініку, з ними проводять тренінги, психокорекційну роботу. Стаціонарну допомогу їм надають у Червонограді і Львівському обласному наркодиспансері. У відділі детоксикації в цьому році пролікували чотирьох хворих, десять лікувались амбулаторно. Лікарі проводять роз’яснювальну роботу серед молоді, всіх підлітків оглядають на предмет вживання наркотиків, а юнаків з видачею довідок у райвійськкоматі. Виявлено і поставлено на облік дві особи. У сокальській поліклініці з дітьми проводять групові бесіди про шкідливість тютюнопаління, вживання алкоголю, наркотиків, загрозу ВІЛСНІДу. На обліку дітей, які вживають наркотики, нема. У минулому році було троє дітей, які одноразово вжили алкоголь. З їх батьками провели роз’яснювальну роботу. Це були діти з сімей, що перебувають у складних життєвих обставинах. В першому кварталі ц. р. проведено 8 бесід з батьками (охоплено 82 особи) щодо виявлення ранніх ознак вживання наркотичних речовин дітьми. В поліклініці працює кабінет "Довіра", консультації дають лікарнарколог, інфекціоніст, психолог. У березні ц. р. створено профільну ЛКК, що має велике значення для спрощення взяття •на профілактичний і диспансерний облік наркологічних хворих.
Підсумовуючи засідання координаційної ради, Наталія Карташова підкреслила, що необхідно збільшити кількість обстежених на ВІЛінфекцію, систематично розповсюджувати буклети, плакати, які пропагують здоровий спосіб життя, посилити повторне обстеження крові, проводити спільні рейди, особливо нічні тощо.
Валентина БЛУДОВА.