Ситуація із захворюванням на ВІЛінфекціїСНІД, туберкульоз та інші соціальнонебезпечні хвороби і далі залишається тривожною. Тільки за дев'ять місяців 2012 р. на Сокальщині на ВІЛ-інфекцію-СНІД обстежено 926 осіб, 18 стоять на обліку. Різко збільшилась кількість дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів, таких нині є 6 і народилась сьома, але ще не взята на облік. 341 особа обстежена з групи ризику, а це в в першу чергу вузькі спеціалісти нарколог, дерматовенеролог, фтизіатр та акушергінеколог, до яких приходять обстежуватися жінки.
Поки переважають вагітні та донори. 12 хворих стали на облік: 10 у Львові і тільки 2 в Сокалі. Троє з них вже перебували на обліку, причому один був першим, зареєстрований ще з 2001 року, але потім виїхав у Росію, а коли звернувся по допомогу, його, як громадянина України, відправили додому. Повернувся із запущеною IV стадією і чоловіка не змогли вже врятувати.
Треба сказати, що навіть ті, які раніше не хотіли ставати на облік, тепер це роблять у Центрі СНІДу у Львові, бо тільки там вони можуть отримувати безплатне лікування. І ще треба зазначити: оскільки воно анонімне, то хворі не залишають своїх адрес, в т. ч. і в наркодиспансері, і потім їх неможливо знайти. Як результат двоє ВІЛінфікованих померли. В Сокальській ЦРЛ є одноразові тестсистеми на визначення хвороби, але їх мало, тож роздали в основному в пологовому відділенні. Зараз обстежують 16річну дівчину, яка заперечує будьякі контакти з хворими. Це ще раз говорить про те, що у наших людей низька культура і свідомість.
Ті ж, хто побував за кордоном, добровільно проходять обстеження, причому приводять свою "половину", бо розуміють: що раніше виявиш хворобу то краще.
Менше стало у нас хворих на туберкульоз, але збільшилась кількість хворих із запущеними, резистентними формами, коли хворий нечутливий до препаратів першого ряду, а потрібні дорогі на 200300 тисяч гривень ліки. А це непосильний тягар для хворих. Тож вони поширюють хворобу, заражаючи здорових людей. Безкоштовні ліки, продуктові набори хворим на туберкульоз роздає районна організація Товариства Червоного Хреста. Лише на 1012 відсотків більше стало донорів, які пройшли обстеження на ВІЛінфекціюСНІД, зате 100відсотково обстежились медичні працівники.
Про це на черговому засіданні координаційної ради з питань ВІЛінфекціїСНІДу та інших соціальнонебезпечних хвороб розповіли лікарінфекціоніст та районний фтизіатр Сокальської ЦРЛ Ярослав Ворона та Михайло Омеляш, голова районної організації Товариства Червоного Хреста Леся Поліха, головний лікар станції переливання крові Мар'ян Семенюк.
Коли людина поінформована значить вона озброєна, зазначив заступник голови районної ради Володимир Чуб. Тож потрібно більше інформувати людей, особливо молодь. Буклети, плакати, іншу наглядну агітацію у значній кількості отримує районний Центр соціальних служб для сім'ї, дітей і молоді і передає її у школи, професійні ліцеї, лікарні, повідомив провідний спеціаліст Сокальського РЦ СССДМ Ігор Дещаківський. В. Чуб також зазначив, що захворювання на ВІЛінфекцію пов'язане із вживанням наркотиків. Але, як сказала лікарнарколог Сокальської ЦРЛ Інна Райко, ін'єкційних наркоманів на диспансерному обліку в нас нема, виявлено лише два факти куріння наркотичних речовин, але батьки цих дітей не дозволили їх обстежити, характеризуючи з якнайкращої сторони. На обліку також стоять 1300 алкоголіків і пияків, третина з яких це молоді люди віком до 35 років. На ВІЛінфекціюСНІД з них обстежились лише 300 осіб. І це також вказує на низьку свідомість людей.
Кожен, хто приходить в перукарню чи косметичний салон, повинен подбати про свою безпеку: з'ясувати чи простерилізовані належним чином інструменти, чи тут користуються одноразовими засобами гігієни тощо. Адже далеко не на кожному підприємстві побутового обслуговування купують необхідні препарати. І тут також існує ризик захворювання. Про це вела мову Мирослава Сопотух (салон краси "Мирослава").
Підбила підсумки засідання голова координаційної ради, заступник голови райдержадміністрації Лариса Фарин. Вона, зокрема, зазначила, що кожен з нас повинен пам'ятати про персональну відповідальність перед суспільством. В Європі, попри демократію, з усіх строго питають по закону і локалізують вогнища хвороб. Про це не варто забувати й нам, і в першу чергу дбати про профілактику соціальнонебезпечних хвороб.
Валентина БЛУДОВА