Поради

Як вибрати взуття на перші кроки для дітей до року та малюків

Формування стопи відбувається в ранньому дитинстві. Щоб в майбутньому уникнути проблем з опорно-руховим апаратом, краще заздалегідь подбати про те, щоб цей процес проходив максимально коректно і ніщо не ставало на заваді правильному розвитку кінцівок. Для цього важливо знати, як правильно підібрати перше взуття для малюків.

Формування стопи у дитини з народження

Давайте визначимо етапи розвитку стопи в перші кілька років життя людини.

До 8-9 місяців малюк не ходить, а значить, тіло не спирається на стопи і у них немає сформованого зводу. Тому питання, як правильно підібрати взуття дитині до року, не варто гостро. Коли малюк піде, запуститься процес формування зводу стопи. Звід впливає на рівномірний розподіл ваги і в цілому працює подібно пружині, пом’якшувальною поштовхи тіла. У цей період великий палець ноги у дитини зберігає істотну гнучкість і рухливість в суглобі. Поступово ця особливість сходить нанівець.

Приблизно в цьому віці малюк починає робити перші кроки, спочатку у опори, потім самостійно. Стопи починають відчувати вагу тіла і пристосовуватися: відбувається зміцнення м’язів і зв’язок. В результаті цих процесів починається формування зводу.

Але до 3 років (в середньому) він у малюків відсутній в звичному вигляді: сам по собі звід спочатку закладений в організмі, кістки і хрящі стопи вже мають певне положення, однак звід заповнений щільною жирової подушкою, яка і виконує амортизуючі функції. Стопи до цього віку в нормі залишаються плоскими. Важливо в цей період не допустити деформації, для чого купується взуття з жорстким і високим задником і застібками.

У період з 3 до 8 років відбувається активний процес формування зводу стопи. Якщо після досягнення дитиною віку 7 років ви бачите, що звід сформований неправильно, можливо, можуть знадобитися супінатори (за призначенням лікаря).

Можна провести нескладний тест: запропонуйте дитині встати на носочки. При нормальному розвитку стопи звід повинен з’явитися в такому положенні. А ось якщо незалежно від положення стопи звід залишається плоским, та до того ж є дискомфорт в ногах, хворобливі відчуття – це привід піти до лікаря-ортопеда. Він проведе огляд дитини і дасть рекомендації по підбору взуття, устілок, спеціальних конструкцій. У деяких випадках потрібне оперативне втручання.

Зрозуміло, мова про підбір правильного взуття для дитини заходить тільки тоді, коли малюк встав на ніжки і намагається вчитися ходити. До цього моменту взуття може бути якою завгодно, адже вона необхідна тільки для тепла і краси.

З першими кроками з’являється навантаження на кістково-м’язовий апарат практично всього організму, правильне положення стопи в цей період вкрай важливо, а значить, ви повинні знати, як правильно підібрати взуття дитині в рік (як уже говорилося, саме в цей час малюки зазвичай роблять перші кроки).

7 рекомендацій, як правильно підібрати взуття дитині на перший крок

Отже, як правильно підібрати взуття однорічній дитині.

1. Гнучка рифлена підошва

Підошва повинна бути гнучкою і бажано рифленою, особливо в передній частині черевика. Вона дозволяє сформувати потрібний механізм ходьби. Жорстка підошва, навпаки, знижує амортизацію і веде до ходи з перекочування.

2. Мала вага

Вкрай важливо, щоб взуття не обтяжують ногу малюка, якому і без того важко даються перші кроки. Черевички повинні бути легкими, з натуральних матеріалів. Бажано, щоб устілка виймалася, і ви могли її просушити: дитячі ніжки сильно пітніють. Тільки не варто сушити взуття, наприклад, на батареї. Вона може деформуватися, що, як ми знаємо, негативно позначиться на формуванні стопи. Просто набийте черевик папером.

3. Ергономічна форма: вільна передня частина, регулювання по повноті

Дитячі ніжки відрізняються від дорослих: вони вузькі в п’яті і широкі і повні в передній частині. У деяких діток є високий підйом. Тому потрібно підбирати взуття, орієнтуючись на особливості будови ноги конкретного малюка. Взуття має бути досить широкою і не здавлювати дитячу ногу. Важливо, щоб на ній були шнурки, липучки – то, що дозволить відрегулювати взуття по ширині.

4. Жорстка п’ята

До 3 років не рекомендується носити взуття без задника або з м’яким задником, який не фіксує ногу: шльопанці, сандалі з ремінцями ззаду. Справа в тому, що такий вид п’яти на взуття може вплинути на неправильне формування стопи, привести до плоско-вальгусна деформації і плоскостопості. Взуття з жорсткою п’ятою сприяє правильному положенню гомілковостопного суглоба.

5. Внутрішній амортизатор підошви

Важливо, щоб підошва дитячого взуття могла служити амортизатором при ходьбі, стрибках. «Антишок» – це така підошва, яка має спеціальний простір, наповнене повітрям, саме воно сприяє амортизації і захищає ноги.

6. Сучасні мембранні матеріали

Дитяче взуття повинне дихати, відводити вологу зсередини і не пропускати її всередину. Особливо це важливо для демісезонних і зимових черевиків. Добре з цим справляється взуття, яка виготовляється із застосуванням мембранного матеріалу. Він пролягає між верхньою частиною черевика і його підкладкою (зверніть увагу на технологію, яка називається GORE-TEX або Aqua-tex). В таких черевиках ніжки малюка будуть сухими і теплими навіть в мокру або холодну погоду.

7. Безпека

Дитячий організм дуже чутливий до різних шкідливих впливів, тому ми повинні дбати про те, щоб їх було якомога менше. У плані взуття краще вибирати ту, яка зроблена зі шкіри та текстилю. На дитячих черевиках не повинно бути нікелю і хрому в фурнітурі і обробці, так як вони можуть викликати подразнення шкіри, особливо якщо дитина алергік.

Як правильно підібрати розмір взуття дитині

Якщо ви просто прикладіть черевик до ніжки дитини або навіть приміряти, можете потрапити в халепу. Як правильно підібрати взуття дитині в 2 роки, якщо він може просто не сказати, що ця пара занадто мала або велика? Він не відчує цього, адже чутливість стоп у дітей значно нижче, ніж у дорослих. А в майбутньому носіння неправильно підібраного взуття може негативно позначитися на формуванні ніг.

Взуття занадто великого розміру носити не можна, адже активно зростаючої стопі потрібна підтримка і фіксація, чого не може бути в черевиках, які великі. Ніжки в них будуть швидко втомлюватися.

Щоб зрозуміти, якого розміру підібрати взуття, необхідно виміряти стопи. Поставте ногу малюка на аркуш паперу так, щоб він спирався на неї, обведіть стопу олівцем, тримаючи його вертикально. Потім проведіть паралельні лінії по краях і заміряйте відстань від лінії у великого пальця ноги до лінії біля п’яти. Зручно буде вирізати цей слід і взяти з собою в магазин.

Якщо ви приміряєте взуття дитині, майте на увазі, що всередині повинен залишатися вільний простір приблизно в 1 сантиметр:

– якщо зрушити стопу максимально вперед, до миска черевика, ви повинні зуміти засунути між п’ятою і задником палець;

– або, навпаки, посуньте стопу до задника, тоді можна натиснути на черевик перед великим пальцем – там повинен залишатися вільний простір.

Важливо міряти обидва черевики, так як ніжки малюка можуть рости нерівномірно.

Крім того, часто без примірки взагалі не обійтися, навіть якщо вам відомі основні параметри стопи. Справа в тому, що повнота ніг у всіх різна, і іноді черевички просто не налазять на ніжку з високим підйомом (або просто повну). Таким діткам краще підбирати черевики, які можуть регулюватися шнурками, липучками і т.п.

Таблиця розмірів дитячого взуття

Щоб визначити повноту ноги, потрібно виміряти окружність її передній частині. Повнота позначається латинським літерами і має 9 градацій: 5 основних (E, F, G, H, J) і 4 «половинки» (E ½, F ½, G ½, H ½). Кожен наступний розмір відрізняється від попереднього на 3,5 мм. І ось вам кілька підказок:

Е і Е ½ – це повнота взуття, яка маломерять на 1-2 розміри. Вона призначена для діток з худими ніжками і низьким підйомом (але купувати потрібно черевики на 1 розмір більше).

F – це повнота для худих ніг.

F ½ – повнота для худих і нормальних ніжок з невисоким підйомом, як правило, більше підходить дівчаткам.

G – повнота для нормальної ноги, не худий, але для високого підйому краще купити взуття більше на розмір.

G ½ – повнота для нормальної ніжки, але з високим підйомом, як правило, для хлопчиків.

Повнота Н – для повних стоп з високим підйомом, такі моделі роблять на шнурках.

Повнота J – для дуже повних ніг з високим підйомом.

Малюкам до 3 років найкраще брати повноту G, G ½, Н в зв’язку з великою жировим прошарком в області стоп. А ось коли ніжка стане менш повної, дівчаткам більше підійде взуття з повнотою F, F ½, G, а хлопчикам знову-таки G, G ½, H. Зрозуміло, це усереднені показники.

Який повинен бути запас, щоб малюкові було комфортно

Для того щоб правильно підібрати розмір, не потрібно керуватися сезоном, для якого ви купуєте взуття. У будь-якому випадку черевики або сандалі не повинні бути впритул, додайте до реальної довжині стопи кілька міліметрів, щоб отримати потрібний розмір взуття. Цей запас дозволить не тільки довше носити обрану пару, але і зробить ходьбу малюка комфортною, а положення стопи правильним.

Звичайно, запас, про який ми говоримо, повинен відрізнятися на зимової та літньої взуття. Сандалики купуйте із запасом від 6 мм до 1 см, кросівки – з запасом 1 см, а в зимових чобітках запас повинен бути від 1 до 1,5 см.

Здавалося б, це досить велика відстань. Чи зручно буде малюкові? Вся справа в тому, що при ходьбі, бігу, стрибках нозі необхідно простір для загину (інакше – поштовху). Якщо у взутті немає місця для такого маневру, стопа буде піддаватися деформації. Крім того, при русі нога подовжується на цілих 7 мм, і якщо немає запасу, взуття буде здавлювати це рух, дитина почне підтискати пальчики. У зимового взуття запас необхідний також для того, щоб надіти теплий носок. Більше простору всередині черевика створить повітряну подушку, що запобігає замерзанню.

Маленький запас або повна його відсутність призведе до того, що при ходьбі ніжка буде впиратися в мис, дитина почне постійно підтискати пальчики, а в разі відкритої літнього взуття пальці будуть їхати вперед. Крім того, важливим знаком того, що взуття підібрана неправильно, є неправильне положення супінатора, який повинен розташовуватися під склепінням стопи.

Якщо черевики великі, супінатор буде перебувати не там, де треба, що зведе до нуля всі зусилля по профілактиці плоскостопості. Занадто великий запас у взутті буде доставляти дискомфорт вашій дитині і призведе до неправильної ході і постійного пошкодження мису.

Якщо з літнім взуттям все більш-менш зрозуміло (можна візуально визначити положення стопи в сандаликах), то з демисезонним і зимовим ситуація набагато складніше. Дитина не зможе об’єктивно оцінити, чи підходить йому взуття, та й сказати про це він поки не в змозі, якщо ми говоримо про однорічних малюків. Як же правильно підібрати черевики або чобітки? Є кілька способів.

Найефективніше витягнути устілку, покласти її на підлогу і поставити зверху ніжку дитини таким чином, щоб п’ята була на своєму місці, не виїжджала вперед і не звисала. Так буде зрозуміло, чи залишається необхідний запас від великого пальця до краю устілки.

Часто буває, що устілка не виймається (що в принципі не дуже добре). Тоді краще мати при собі намальовану на папері (картоні) стопу малюка. Цей макет вкладається в взуття до упору, результат треба оцінювати по п’яті.

Або використовувати спосіб, про який ми вже говорили: вставити ніжку малюка в черевик до самого мису та спробувати всунути палець між п’ятою і задником – він повинен вільно входити.

Голос Сокальщини на GoogleNews