У п’ятницю, 7 грудня, в ОЛК «Ровесник» відбулася науково-практична конференція з нагоди відзначення Дня місцевого самоврядування. Організатор – Сокальська районна рада. Темою обговорень стали «Кращі практики місцевого самоврядування та перспективи децентралізації». Захід організували, аби підсумувати роботу місцевих рад Сокальського району у 2018 році. Очевидно, що найдоречніше робити це саме в День місцевого самоврядування. У професійне свято всіх, хто працює в сільських, селищних, міських, районних та обласних радах – тих, хто представляє багатотисячний загін народних обранців. Визначальну роль у вирішенні життєво важливих для сокальчан питань відіграють саме органи місцевого самоврядування. Тож учасники конференції аналізували виконану роботу за останній рік, плани на 2019, порівнювали із попередніми досягненнями і обговорювали актуальні проблеми.
Про виділені кошти з районного бюджету на соціальний розвиток відзвітував голова СРР Микола Пасько. Він наголосив, що на чолі з районною радою намагаються допомагати усім, хто звертається й виділяти гроші відповідно до потреб різних сфер. Відтак, на покращення матеріально-технічної бази спортивних закладів у 2018 році виділили понад 281 тис. грн., галузі культури – понад 1 млн. 683 тис. грн. Окрім коштів на зарплату, енергоносії та мікропроекти галузь охорони здоров’я отримала від Сокальської райради у 2018 році понад 4 млн. 237 тис. грн., а освітня – більше 14 млн. 27 тис. грн., Понад 306 тис.грн було скеровано зміцнення матеріально-технічної бази Сокальського районного територіального центру соціального обслуговування та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. На дороги Сокальщини сумарно виділили цього року більше 19 млн. грн., а субвенції місцевим радам склали більше 30 млн. грн. Загальна інвестиція з районного бюджету в інфраструктуру Сокальщини становить майже 50 млн. грн.
Крім цього, Сокальська районна рада саме у 2018 р. почала реалізовувати три міжнародні проекти: туристичний, медичний і транспортний. Таких сум не виділялось ще жодного року – про це говорить голова СРР і підтверджує начальник фінансового управління СРДА Галина Леонова.
– Я не пам’ятаю, щоб раніше ми у вигляді субвенцій передавали такі суми на місцеві ради для ремонту, будівництва чи закупівлі. Таких цифр за всю історію Сокальського району не було. Ці цифри люди повинні чути і знати. Особливо про дороги, за які ми юридично не відповідаємо. Дороги знаходяться на балансі ОДА. Всім вам дякую за спільну роботу. Це не всі цифри, звісно. Зрозумійте, у нас є 40 мікропроектів, в яких ми беремо участь, 31 вже реалізовані, ще 9 закінчимо до кінця року. Щодо міжнародних проектів, то наступного року ми матимемо фінансовий ресурс для їхньої реалізації, – розповідає голова СРР Микола Пасько.
Стрімким розвитком своїх сільських рад й активним життям на їхніх територіях поділилися голова Сілецької сільської ради Володимир Саїв і голова Волицької сільської ради Надія Білик. Їм як представникам одних із найбагатших сільських рад було чим поділитися. Розповідали про кращі практики місцевого самоврядування. У селі Сілець це будівництво спортивного комплексу, ремонт доріг, автопарковка, реставрація каплички, опалення в НД, завершується ремонт дитячого садочка. На території Сілецької сільської ради є школа, церква, шахти, бібліотеки, пошта, лікарська амбулаторія та багато ін. інфраструктурних об’єктів. На території Волицької сільської ради є школи, дошкільні заклади, ФАПи, Народний дім, банк, ОЛК, пошта, чимало агрофермерських господарств й інші об’єкти. У 2018 р. спільними зусиллями громади вдалось відремонтувати Народний дім, реконструювали вуличне освітлення, закупили сценічні костюми місцевому вокальному колективу, утеплили фасад ДНЗ, на території сільської ради відремонтували багато відрізків доріг різного значення.
На конференції обговорили і перспективи реформування місцевого самоврядування в Сокальському районі й спробували проаналізувати затверджений перспективний план об’єднаних територіальних громад району. Актуальність цього питання полягає в тому, що вже до 2020 року процес створення ОТГ має завершитися. Напередодні, 6 грудня, Президент України Петро Порошенко підписав Указ, який повинен пришвидшити цей процес, а 21 листопада КабМін відповідним розпорядженням вніс зміни до перспективного плану формування територій громад Львівської обл. Заступник голови СРР Василь Бойко розповів про різні етапи, які необхідні, щоб утворити ОТГ. Це 11 кроків: ініціювання, обговорення, проект рішення про добровільне приєднання, лист в ОДА, додаткові вибори та ін.
– Ми живемо в час реформ і однією з них є реформа місцевого самоврядування. В Сокальському районі планується утворення чотирьох об’єднаних територіальних громад. Фактично всі міські. Власне, Сокальська з центром у місті Сокаль. Крім нього сюди входитимуть Боб’ятинська, Варязька, Волицька, Жвирківська селищна, Княжівська, Лучицька, Опільська, Перв’ятицька, Переспівська, Поторицька, Савчинська, Свитазівська, Скоморохівська, Смиківська, Стенятинська, тар таківська, Телязька, тудорковицька та Хоробрівська сільські ради. Сокальська ОТГ буде більша, ніж нинішній Радехівський район. На шляху створення об’єднаної територіальної громади потрібно формувати команду однодумців і з цією командою створювати і робити для того все, щоби громада була створена і вона могла успішно працювати. Таким яскравим прикладом у нашому районі є Великомостівська ОТГ. – говорить заступник голови СРР Василь Бойко.
Щодо аналізу майбутнього поділу Сокальського району доповідав депутат СРР Олег Солодяк. Він висловив незадоволення затвердженим планом, обґрунтувавши це невідповідністю розмірів потенційних ОТГ. Мова йде як про площу, так і населення. Для прикладу, Сілецька ОТГ включатиме 4 місцеві ради, а Сокальська – 20. А ще депутат стверджує, що ініціатори децентралізації запроваджували її навмання, беручи за основу німецьку, де далеко не такий рівень життя, як в Україні:
– Я є прихильником того, що потрібно боротися, тому що закон про добровільне об’єднання громад ніхто не скасовував. Про те в нас не діють згідно цього закону, адже рідко яких представників місцевих рад запитують куди вони хочуть приєднатися. То, що в нас робиться, це підмінна поняття реформи. Це, насправді, не реформа! Її ініціатори Андрій Ткачук і Юрко Ганущак по визначали на мапі України міста і вирішили зробити з них центри ОТГ, але не врахували ні кількість населення, ні площу. Не витримали пропорції, які мали б бути. Ще один негатив – вибори за партійними списками, адже є активісти, які не хочуть бути частиною якоїсь партії, але здатні багато допомогти у житті громади. А ще я впевнений, що бюджетонаповнюваність буде більша в містах, аніж в селі. У місті більше підприємців, оборот коштів і т. д., – ділиться стурбуваннями щодо української децентралізації депутат СРР Олег Солодяк.
Наразі на території Сокальського району є лише одна ОТГ – Великомостівська. До неї входять місто Великі Мости та 11 прилеглих сіл. Нещодавно її громада відсвяткувала рік об’єднання. Про позитивний досвід проведення реформи добровільного об’єднання доповів голова Великомостівської ОТГ Ярослав Ройко. Він розповідає, що, звісно, є негативні моменти, з якими доводилося мати справу за цей рік, але загалом члени громади задоволені об’єднанням. За цей час вдалося реалізувати чимало соціальних проектів, залучаючи, як власні ресурси, так і кошти з різних джерел. Децентралізація збільшила бюджет громади в декілька разів, – стверджує голова ОТГ:
– Чисельність нашої громади – майже 14 тисяч людей. Процес об’єднання розпочали ще в 2015 році, багато було перепон з того часу, невідомих стежок, які доводилося топтати туди-назад. Але ми досить успішно долаємо все. За фінансовими показниками ми на третьому місці в області і на тридцять третьому в Україні – трохи далеко, але нічого! Я вважаю, що це непогані результати. Надходження у нас зросли приблизно в десять разів. Тому попри все ми задоволені створенням Великомостівської ОТГ.
Після активних обговорень на науково-практичній конференції перейшли до особливо приємних моментів – привітання з нагоди Дня місцевого самоврядування. Голова РДА зачитав вітання від Президента України Петра Порошенка, вручив подарунки та грамоти. Також депутатів, голів, секретарів місцевих рад району, працівників районної ради привітали голова СРР Микола Пасько і його заступник Василь Бойко. Вони вручили їм подяки і квіти. Тих, кого вітали представляли присутнім. Зокрема, депутата СРР Василя Сорочука привітали із 100-літнім ювілеєм газети «Голос з-над Бугу», головним редактором якої він є. Микола Пасько запропонував 2019 рік оголосити роком столітнього ювілею районного часопису Сокальщини. Після нагородження музичні вітання для присутніх подарував вокальний ансамбль Народного дому села Комарів «Галицькі візерунки».