25 квітня в актовому залі управління соціального захисту Сокальської РДА відбулась нарада з нагоди Всесвітнього дня охорони праці. Відкриваючи її, начальник цього управління Володимир Огінський, зокрема, зазначив, що за останні двадцять років система профілактичної медицини у нас фактично зруйнована, кількість лікарів зменшилась у десять разів, медпунктів на підприємствах стало менше, ніж в 1928 році(!). Це негативно вплинуло не тільки на працівників, а й на суспільство в цілому. Мова йде про динамічні втрати зниження продуктивності праці та запобігання навантаженню на систему соціального забезпечення.
Треба зауважити, що профілактика захворювань набагато ефективніша, ніж витрати на лікування чи реабілітацію потерпілих. Тому потрібно зробити конкретні кроки, щоб розширити профілактику захворювань, більше уваги приділяти охороні праці, адже здоров'я працівника є національним багатством держави.
Про хід виконання програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища присутнім розповіла спеціаліст І категорії сектору праці управління соціального захисту населення Анастасія Поліщук:
Згідно з затвердженою РДА Програмою, 2011 року райсанепідстанція провела переатестацію робочих місць на 16 підприємствах, а у 2012ому на 29. За її результатами робочі місця були приведені до необхідних вимог і норм, підтверджено пільги тих, хто працював у шкідливих умовах. Проводили заміри якості води, запиленості та загазованості робочих місць, їх рівень не перевищував межі допустимої норми. Управління соціального захисту щорічно збирає статистику виробничих травм на підприємствах, допуску умов і безпеки праці, проводить моніторинги. У 2012 р. Сокальська ЦРЛ зафіксувала 6 випадків травматизму на виробництві. Зрозуміло, що по району їх було набагато більше, бо не враховувались підприємства вугільної промисловості, робітники яких звертаються у Червоноградську міську лікарню. Це ускладнює моніторинг. За даними ДП "Львіввугілля", у 2012 р. було 133 нещасні випадки і виявлено 343 професійні захворювання, 605 осіб ДП скерувало на оздоровлення у ОЛК "Ровесник", намагалися попереджувати профілактичні захворювання. За їх даними, 34 відсотки профзахворювань складає пиловий бронхіт, 31 радикуліти. Програма також передбачала навчання і підвищення кваліфікації працівників. У 2012 р. його пройшли 174 особи. Ще у 2011ому управління газового господарства ліквідувало останню котельню, розташовану у підвальному приміщенні. Аварійні будівлі і споруди, які перебувають на контролі в райдержадміністрації, поки що не ліквідовують, виводиться з експлуатації технологічне обладнання, яке не відповідає вимогам часу, розроблено план заходів по приведенняю їх у відповідність до нормативних актів. Через брак фінансування райсанепідстанція не має достатньо устаткування, матеріалів для проведення якісної атестації робочих місць. Через відсутність коштів не всі підприємства забезпечені нормативною літературою, але вона є в електронній базі, не передплачують журнал "Охорона праці" (в минулому році його передплатили лише 51 примірник) та "Інформаційний бюлетень" (4). Підприємців просимо звертатися по допомогу в управління соціального захисту населення, райдержадміністрацію, бо на малих підприємствах цю роботу проводять погано.
Згідно з Програмою працівники проходили навчання і підвищення кваліфікації: у 2012му його пройшли 174 особи. Навчальний пункт діє у Червонограді, 7 підприємств скерували своїх працівників на навчання у Львів. На початку 2012 р. управління праці та соціального захисту сформувало групу і проводило навчання у Червонограді, з нашого району навчалось 26 осіб. І в цьому році бажаючі можуть звертатися в управління соціального захисту.
Аналіз проведеної роботи Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України по профілактиці професійних захворювань та запобіганню нещасним випадкам на виробництві зробив страховий експерт з охорони праці Фонду Василь Махник. Як він зазначив, у 2012 р. в районі сталося 4 нещасні випадки, з них 1 смертельний, профзахворювань не було. За І квартал 2013го, як і за аналогічний період 2012 р., трапилося 2 нещасні випадки, в т. ч. 1 груповий, смертельних не було. Якщо порівняти, то на Львівщині у 2012 р. зафіксовано 311 нещасних випадків, за І квартал 2013го 70, з них 2 смертельні та 210 профзахворювань.
Стан виробничого травматизму у районі за 12 років роботи Фонду такий: нещасних випадків 69, профзахворювань 5. По Львівщині ці цифри відповідно такі: 7360 нещасних випадків, 7165 профзахворювань. За ІІ, ІІІ і ІV квартали 2012 р. страховий агент провів 37 перевірок щодо створення безпечних нешкідливих умов праці, виявив 546 порушень законодавства про охорону праці. За І квартал 2013го проведено 22 перевірки, виявлено 311 порушень. По Львівщині у 2012 р. проведено 1513 перевірок і виявлено 14069 порушень. За І квартал 2013го 433 перевірки, під час яких виявлено 4238 порушень. Фонд здійснює заходи по запобіганню нещасним випадкам, усуненню загрози здоров'ю працюючих, бере участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві, а також профзахворювань, планує інші профілактичні роботи. Зважаючи на пріоритетність життя і здоров'я людей, роботодавці не повинні заощаджувати на створенні здорових і безпечних умов праці та скорочувати кількість фахівців, які опікуються проблемами охорони праці. Спільне завдання усіх служб не допустити зростання травматизму і стабілізації та тенденції до зниження його рівня, незважаючи на будьякі зміни економічної ситуації у країні.
Про дотримання та виконання основних статей Закону України "Про охорону праці" на підприємствах присутнім розповіла начальник відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Олена Рудак. На її думку, для працюючих основною статтею, якою вони мають керуватися, є стаття 14, в якій записано, що працівник зобов'язаний дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих. Ми трудолюбива нація, але й вміємо і любимо святкувати. Та коли святкування відбувається під час робочого процесу та ще й з вживанням оковитої, зникає інстинкт самозбереження. Наприклад, працівники можуть ввійти в щитову після того, як бачили, що спеціаліст щось там зробив, з'явилося світло, і собі пробують ремонтувати якийсь механізм без його зупинки, піднімаються на висоту без страховки і т. п. Але й роботодавець відповідає за умови праці.
На Сокальщині є більше 2 тисяч юридичних і фізичних осіб, які використовують найману працю. На них працюють майже 20 тисяч осіб. Як уже згадувалось, основними причинами нещасних випадків, що сталися, є нехтування правилами безпеки, а часом і особиста необережність. Страховий експерт повідомляє роботодавця про виявлені недоліки, від незначних до порушень техніки безпеки, їх не можна поділяти на головні і другорядні, їх необхідно терміново усувати, вимагати від працівника дотримання інструкцій. Чомусь стає нормою йти хворим на роботу чи виконувати роботу без відпочинку, аж поки через перевтому допуститься помилка, внаслідок якої працівник може стати калікою. Що це: страх втратити роботу? Але ж наслідки можуть бути ще страшніші можуть коштувати здоров'я, а то й життя. Порушення чинного законодавства тягне за собою кримінальну відповідальність.
Голова райдержадміністрації Наталія Карташова вручила кращим спеціалістам з охорони праці грамоти.
Валентина БЛУДОВА.