Життєві історії

Будьте гідні великої слави героїв!

В маєві державних, синьожовтих, та повстанських, червоночорних, стягів, під звуки козацьких, стрілецьких та повстанських маршів, які з таким натхненням виконував народний духовий оркестр Сокальського районного народного дому під керівництвом Петра Криштофа, марширували чоти старшокласників шкіл Сокальського району. Коли чуєш ці рідні серцю маршові звуки, коли бачиш свої прапори і молодь, таку гарну, яка чеканить крок  "раз, два", а перед чотами  курені пластунів, котрі скандують: "ліва нога, ліва", а біля них сивочолих ветеранів, котрі боролись за незалежну Україну, то серце радіє від цього патріотичного дійства, яке вже традиційно щороку організовує відділ освіти Сокальської РДА. І тішить навіть не те, як з кожним роком вправніше марширують юнаки і дівчата, які у них гарні однострої, як добре вони співають козацькі, стрілецькі, повстанські пісні, вражає патріотичний дух цього свята, яке відчувають сокальчани і очікують його. То вам не колишній "первомай" чи "ноябрські празнікі". То своє, рідне. Сивочолі згадують себе у юнацькі роки, а ми радіємо за своїх дітей, які так гідно презентують чоти: імені "Ягоди" Варязької ЗШ IIII ст., імені Івана Богуна Волицької ЗШ IIII ст., "Перемога" Жвирківської ЗШ IIII ст., імені Петра Дорошенка Забузького НВК "ЗШ IIII ст.  ліцей", імені Івана Богуна Ільковицького НВК "ЗШ IIII ст.  дитячий садок", "Прометей" Княжівської ЗШ IIII ст., імені Тараса Чупринки Лучицького НВК "ЗШ IIII ст.  дитячий садок", імені Богдана Хмельницького Перетіцької ЗШ IIII ст., імені Володимира Макара Поторицької ЗШ IIII ст., імені Героїв Крут Савчинської ЗШ IIII ст., імені Василя Сидора "Шелеста" Сокальської гімназії імені Олега Романіва, імені Василя Сидора"Шелеста" Сокальського НВК "ЗШ №2 IIII ст.  ліцей", імені Василя Дишканта Сокальського НВК "ЗШ №3 IIII ст.  колегіум", "Соколи" Сокальського НВК "ЗШ №4 IIII ст.  ліцей", імені Миколи Міхновського Сокальської ЗШ IIII ст. №5, імені Петра Сагайдачного Стенятинської ЗШ IIII ст., “Орел Сизокрилий” Тартаківського НВК "ЗШ IIII ст.  ліцей", імені Романа Шухевича Хоробрівської ЗШ IIII ст.

У цьому році через чемпіонат Європи з футболу змінився звичний ритм навчальновиховного процесу. Швидше відбувся випускний вечір. І зрозуміло, що випускників, котрі є ядром чот, цьогоріч менше. Проте відділ освіти РДА все ж не порушив традицію  свята. Чоти марширували центральною вулицею міста, школярі разом з сивочолими ветеранами поклали вінки до пам`ятників та пам`ятних дошок визначних українців: Тараса Шевченка, Євгена Петрушевича, Степана Бандери та В`ячеслава Чорновола.

Ось і площа Січових стрільців, на сцені  представники районної, міської влади, депутати Верховної, обласної рад, працівники відділу освіти РДА, директори шкіл.

Військовий комісар СокальськоЧервоноградського об`єднаного районного комісаріату підполковник Микола Лисак звернувся до голови райдержадміністрації Миколи Мисака, аби розпочати урочисте святкування Дня Героїв.

Ведуча свята, методист РМК Галина Матвіїв нагадала присутнім історію його виникнення. У 1941 році Другий великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив відзначати 23 травня як свято Героїв. Власне, у травні своє життя у визвольній боротьбі віддали кращі сини України двадцятого століття: головний ідеолог державної самостійності України Микола Міхновський, головний провідник української національновизвольної боротьби Симон Петлюра, засновник і провідник ОУН Євген Коновалець. В роки німецької, а згодом і радянської окупацій це свято відзначалося у підпіллі. З проголошенням незалежності України його святкування відновлено. А ще в третю неділю травня відзначаємо День пам`яті жертв політичних репресій, аби привернути увагу суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам`ять жертв політичних репресій.

Пластуни Наталя Тхір, Юрій Кантор, Наталя Кашуба, Данило Боліжук та політв`язні Євгенія Віра та Галина Глушко до могили стрільців УГА та пам`ятного знака "Борцям за волю України" поклали кошики квітів.

З благословенням до присутніх звернувся митрофорний протоієрей о. Ярослав Кащук:

– Пам`яттю линемо у далекі часи, сповнені козацької, стрілецької, повстанської героїки. Ми не маємо права забувати про своїх героїв, простих хлопців і дівчат, їх провідників Степана Бандеру, Євгена Коновальця, Романа Шухевича. Пам’ятаймо про них, бо ми  нащадки тих героїв. Дехто з нас, і навіть провідників наших, не бачать виходу з тунелю безнадії, розпачу. Але це сліпота. Бо треба бути духовно зрячими і духовно багатими. Нехай Господь дасть нам пам`ять. Бо хто її має, той любить Україну, свій народ. Пам`ятаймо про своїх героїв, стараймося жити як вони, жертовно, з любов`ю до Батьківщини.

Вітав сивочолих ветеранів визвольних змагань, шкільну юнь голова Сокальської райдержадміністрації Микола Мисак: "За свою багатовікову історію українці завжди відзначилася жертовністю, любов`ю до свободи, до рідної землі, прагненням незалежності і самостійності. Нині вшановуємо пам`ять героїв, які віддали своє життя задля того, щоб ми мали незалежну Україну. Хочу щиро подякувати нашим ветеранам за їхню високу громадянську позицію, за зразок служіння народу України. Дорога молодь, я впевнений, що ви станете гідними продовжува чами справи своїх дідів і прадідів".

До сокальської громади з вітальним словом звернувся голова районної ради Ігор Дацюк: "Щороку в третю неділю травня ми збираємося в наших містах і селах, аби віддати шану українським Героям, які відстоювали свободу своєї Батьківщини і полягли в найсвятішій боротьбі за незалежність. Віддали своє життя за ідею, за те, щоб рідна українська земля була вільною і соборною. Аби господарям цієї землі  українцям було вільно і свобідно жити і урядувати. Це свято Героїв призначене ще й для того, аби передавати історичну пам`ять нашій молоді.
А далі слово від Сокальської станиці вояків Братства ОУНУПА мав станичний Іван Сорока, котрий згадав імена сокальських героїв  Петра Саноцького, Миколи та Петра Дужих, Василя Ваврука, Василя Сидора, •Івана Климіва, Мирослава Онишкевича, Дмитра Маївського. І закликав наслідувати їх жертовну боротьбу і працю заради України. А потім сивочолі ветерани, члени хору "Повстанець" під керівництвом Тараса Репка заспівали патріотичну пісню.

Напередодні свята Героїв на Сокальщині проходив конкурс "Пам`ятай  ти нащадок героїв" з ініціативи відділу освіти РДА, районної організації Братства вояків ОУНУПА, Спілки політв`язнів та за сприяння народного депутата Володимира В`язівського, котрий, зокрема, сказав:

– Дуже тішуся, що тут зібралася патріотична молодь, яка керується гаслом українських націоналістів "Бог і Україна". Ще є інші гасла, де два українці, там має лунати українська мова, де три українці  українська пісня. Сьогодні нас тут сотні, тому ви зможете через пісню прославляти нашу українську націю.

Переможцям вручили пам`ятні подарунки.

А потім були ще нагороди та привітання від начальника відділу освіти Сокальської РДА Романа Монастирського.

Грамотами голови райдержадміністрації та районної ради нагородили усі чоти, сокальських пластунів, які брали участь у святі.

Опісля святковим маршем пластуни та всі чоти з піснями на устах пройшлися під оплески присутніх площею Січових стрільців. Юнаки і дівчата в одностроях співали козацьких, стрілецьких, повстанських пісень. Співали щиро і задушевно свою рідну пісню і чеканили крок.

Йшли нащадки українських героїв…

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews