Шестеро діток віком від одного до десяти років подарував Господь подружжю Сагайдаків із села Княже. Найстаршому Андрійкові – десять літ, Анні – вісім, середущим – Віктору та Валентині – відповідно, сім та шість років, Максиму – три, а наймолодшій Мілані лише півтора місяці. Окрім того, Оксана Сагайдак стала матір’ю й для двох старших дочок чоловіка від першого шлюбу. Нині вони уже дорослі, старша Тетяна працює в крамниці, а молодша Ольга – навчається в Червонограді. Тож ця жінка про проблеми багатодітних знає з власного досвіду. Раніше їхня родина мешкала в Червонограді, а сім років тому переїхала в Княже.
Пані Оксана каже, що у місті жити значно важче. До того ж їхня родина збільшувалася, тож їм стало тісно у міській квартирі. Нині у них просторий будинок та велике подвір’я і хлопці та дівчатка мають де бігати та бавитись. У хаті – чистота та порядок. Навіть не віриться, що тут виховують шестеро дітей. На вішалках акуратно висять курточки та пальта різних розмірів. Біля стіни вишикувалися рівними рядами десяток пар взуття. Господаря вдома не застали: він із хлопцями поїхав в Червоноград. А біля маленької Мілани, яка є потіхою родини, залишилися мама, бабуся та молодші діти.
Подружжя Сагайдаків виховують своїх дітей у християнському дусі, аби вони були слухняними, йшли по життю з правдою, любили Бога і людей. Вдома у них усі важливі кроки починаються з молитви, яка є оберегом родини.
– Діти – дар Божий, – каже жінка. – Ми з вдячністю приймаємо його. І стараємось жити для Бога і дітей. Намагаємось виховати з них добрих людей, кожному приділяти увагу, розвивати їхні здібності.
Троє старших – Андрій, Аня та Віктор навчаються у Княжівській школі. Вони старанні учні, вчаться на відмінно. У цьому році піде у перший клас й Валентина. Мама охоче розповіла про них: Аня любить читати і малювати, а Андрійко мріє навчитися грати на гітарі. Вони охоче відвідували б художню студію чи школу мистецтв. Та з Княжого до Сокаля 30 кілометрів, до того ж транспорт курсує рідко.
Мама Оксана ніде не працювала, бо діти народилися одне за одним. І хто ж як не вона догляне малечу. Тут спробуй дай ради двом дітям, а у неї – шестеро. Добре, що у Княжому є газ і водопровід, придбали пральну машинуавтомат, яка багатодітній матері значно полегшила роботу.
Діти люблять один одного, і охоче колишуть маленьку сестричку, бавляться з трирічним Максимом та немовлятком. Допомагає багатодітній родині Оксанина мама Ганна Михайлівна. Вона взяла відпустку, аби бути поряд, бо у доньки пологи були важкими, до того ж у неї астма. «Нас іноді не розуміють люди, навіть осуджують. Мовляв, для чого народжувати стільки дітей? Проте поява на світ кожної дитини для нашої родини – велика радість. Хоча всіляке довелося пережити… », – розповідає бабуся Ганна.
Часом багатодітній родині доводиться сутужно, бо ж які статки у селі. Батько працює на заводі у Червонограді. Сімейний бюджет у Сагайдаків невеликий. Добре, що є допомога при народженні дитини. Ці гроші, в основному, йдуть на їжу та одяг. Інших соціальних виплат на дітей багатодітна родина не отримує, хоч пані Оксана уже неодноразово зверталася в управління праці та соціального захисту населення РДА за допомогою. Та їй чомусь відмовили.
Однак Степан і Оксана не нарікають на державу, і кажуть: добре, що нині діти з багатодітних родин мають можливість безкоштовно їздити у громадському транспорті. До того ж родина платить лише 50 відсотків вартості комунальних послуг. Це вагома допомога від держави.
– Колись і цього не було, – продовжує бабуся Ганна. – Жінки мали декретну відпустку лише два місяці, тепер три роки. У дітей є все необхідне: іграшки, суміші, одяг, продукти. Такого у наш час не було.
Сагайдаки намагаються, аби діти не були обділені нічим і мали те, що й їхні ровесники. У них є чимало іграшок, які дорослі купують, як випаде така можливість. Жінка щоразу, коли отримує гроші, намагається придбати потрібні продукти і обов’язково дитячу книжку й солодощі. Діти розуміють, що ростуть у багатодітній родині, що їх багато, стараються між собою розділити все порівну. Основу харчування багатодітної родини складають домашні продукти – картопля та овочі, які вирощують на городі. Тримають птицю та корову, бо діти люблять молочне. Хліб Оксана пече сама.
Подружжя виховує дітей в любові, родинному затишку, хоч не раз доводиться долати матеріальні труднощі. Головне, кажуть, аби сини і дочки були здоровими. Тоді вони радісно щебечуть у хаті, бігають та бавляться. Бути багатодітною матір“ю ой, як нелегко. Це велике випробовування та відповідальність. Та попри все мама Оксана почувається щасливою, бо має шестеро маленьких «сонечок». Адже для неї найбільше багатство – це її діти.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.