Новини райдержадміністрації

Працівники двох підприємств-боржників і досі не отримали заборгованої заробітної плати

У райдержадміністрації відбулося засідання районної комісії з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості з заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, на яке запросили начальника районного управління юстиції Андрія Олеська та представників ЗМІ. Головувала на ньому голова РДА Наталія Карташова. Присутні розглянули питання про заборгованість по заробітній платі підприємствборжників – ПАТ «Львівська вугільна компанія» та ВАТ «Червоноградська автобаза». Голова РДА Наталія Карташова наголосила, що це наболіле питання уже розглядають втретє, однак безрезультативно: працівники цих підприємств й досі не отримали заборгованої заробітної плати. На 5 листопада заборгованість по ВАТ «Червоноградська автобаза» склала 2 970,0 тисяч грн., а по ПАТ «Львівська вугільна компанія» – 2 001,0 тис. грн. На думку Н. Карташової, причиною цієї заборгованості є неефективний менеджмент керівництва вказаних підприємств.

Голова РДА інформувала, що 1 листопада відбулося засідання в обласній адміністрації під головуванням голови ОДА Михайла Костюка, де розглядали непросту ситуацію на ПАТ «Львівська вугільна компанія». На жаль, на засідання керівник, яка була запрошена, не прибула. Члени комісії ОДА висловили думку про доцільність повернення цього підприємства у державну власність. Нині частка держави складає 37,8%. Решта має приватник, інформація про якого відсутня. Зрозуміло, що логічніше, коли б «Львівська вугільна компанія» була частиною одного цілого, яким є вугільний сектор району. І не було б тих проблем, що зараз.

– На жаль, нині немає належного контролю за фінансовою діяльністю підприємстваборжника, яке перебуває у стані банкрутства, – наголосила голова РДА Н. Карташова. – Арбітражного керуючого ВАТ «Червоноградська автобаза» заслуховували на засіданні комітету кредиторів, однак заборгованість не погашена. І досі ні копійки не пішло на виплату заробітної плати працівникам. На засідання комісії в РДА керівники підприємствборжників не з’являються. Вважаю, що це повинно бути не тільки проблемою адміністрації, але й районної ради, як і громади в цілому. Питання погашення заробітної плати має бути пріоритетним в роботі органів виконавчої влади, депутатського корпусу та органів місцевого самоврядування. Тому ініціюю, щоб керівників підприємств-боржників заслухати на бюджетній комісії районної ради. 
 
Свої думки щодо ситуації, що склалася на цих підприємствах та пропозиції як вийти з неї, висловили присутні. Ось що сказали:
 
Наталія Лагода, начальник управління економіки РДА:
 
– Питання погашення виплати заробітної плати у нас на особливому контролі, але не раз переконувалися, що наші запрошення ігнорують і до нас не приходять. Працівники вугільної компанії пишуть скарги до голови РДА про невиплату зарплати. Вони знають рух коштів, хоча ми не можемо отримати цієї інформації. Люди пишуть нам скарги, і ми реагуємо на них. Сума боргу така ж, як і фонд місячної оплати праці. Треба вживати таких заходів, щоб ніхто не був заручником цієї ситуації. РДА прямого впливу на виробничу діяльність підприємства не має. Проте мусимо дбати про людей, які не мають засобів до існування. Сподівалися, що зміна арбітражного керуючого на ВАТ «Червоноградська автобаза» щось змінить на краще, але, на жаль, того не сталося. Нині, вважаю, час вживати крайніх заходів, а не займатися листуванням. 
 
Андрій Олесько, начальник районного управління юстиції:
 
– У виконавчій службі районного управління юстиції на виконанні перебувало 77 виконавчих проваджень на суму 1 млн. 300 грн., 37 виконавчих проваджень на суму майже 728 тис. грн., яку стягнуто з ВАТ «Червоноградська автобаза». Зараз у районному управлінні юстиції нема жодного виконавчого документа через те, що відповідно до доручення Міністерства юстиції на виконання вимог закону України про гарантії державного виконання судових рішень боржниками, які є державними підприємствами, установами чи організаціями, всі виконавчі документи щодо стягнень з ВАТ «Червоноградська автобаза» веде підрозділ примусового виконання рішень суду головного управління юстиції у Львівській області.
 
Роман ХМИЗЬ, начальник відділу погашення податкового боргу ДПІ у Сокальському районі:
 
– Останнє засідання комітету кредиторів відбулося 18 жовтня, на ньому розглядали питання щодо можливих шляхів погашення заборгованості з заробітної плати і виходу зі складного становища. Комітет кредиторів прийняв рішення про погодження списання основних засобів, які не придатні для подальшого використання у виробничому процесі й не входять в склад цілісного майнового комплексу, з метою їх реалізації та отримання коштів для виплати заборгованої зарплати. Арбітражного керуючого Ярослава Гулу зобов’язали їх реалізувати. Кошти дозволили використати лише на погашення боргу з заробітної плати. Заслухали й арбітражного керуючого, який наголосив, що стан підприємства важкий через те, що ДП «Львіввугілля» з ним не розраховується. Ведеться пошук нових замовників послуг. Однак позитивних результатів це не дає, оскільки транспорт старий, зношений, енергомісткий, заробити на ньому кошти проблематично. 
 
Начальник Пенсійного фонду у Сокальському районі, член комітету кредиторів Володимир Радик проаналізував роботу арбітражного керуючого Ярослава Гули щодо ліквідації заборгованостей по внесках до Пенсійного Фонду України. Заборгованість зі сплати єдиного внеску зросла на 363435,16 грн., по пільгових пенсіях – на 27675, 71 грн. (у порівнянні з боргом станом на 13.01. 2012 р.).
 
Наталія Карташова наголосила, що ПАТ «Червоноградська автобаза» – найбільший боржник в області. Арбітражний керуючий, призначений 13.01. 2012 року, жодного разу не приходив на засідання. Оскільки на місці не під силу вирішити проблему, потрібно звертатися в облдержадміністрацію. Прийняли рішення про звернення в головне управління юстиції та в комітет кредиторів – про зміну арбітражного керуючого, який не хоче співпрацювати. 
 
А далі заслухали головного бухгалтера ПАТ «Львівська вугільна компанія» Валентину Мяус. Вона розповіла, що гроші, які підприємство отримує, перебувають на контролі в прокуратурах району та області. Відтак кожна копійка контролюється. 
 
В. Мяус пояснила: «Заборгованість по заробітній платі виникла тому, що маємо єдиного постачальника сировини – ДП «Львіввугілля», яке не розраховуються з підприємством в повному обсязі щомісячно. Якби ДП робило це вчасно, у нас не було б заборгованості ні перед бюджетом, ні перед кредиторами, ні перед працівниками. Однак ДП «Львіввугілля» теж перебуває у важкій економічній ситуації. Проте, коли на нашому підприємстві сталася аварія – впала 12-та галерея, – вони допомогли. Були скеровані цільові кошти. І тому наше підприємство не змогло виплатити заробітну плату працівникам. Нині ДП «Львіввугілля» заборгувало нам 13 мільйонів гривень за переробку вугілля. Ми намагатимемося закрити заборгованість, бо розуміємо, що створюємо вам, і собі проблеми. Шкода й людей, бо ті мають мізерні оклади, однак працюють, інакше б залишилися без засобів на існування. Розуміємо, що від кожного з нас залежить майбутнє підприємства. Галерею в короткий термін відремонтували, при тому, зважаючи на економічний стан підприємства, не скоротили працівників. Затрати у нас колосальні, щоб вивезти породу і складувати її. Щомісячно необхідно 13 мільйонів на утримання фабрики. Це враховуючи заробітну плату працівників. Нині склалася непроста ситуація: ми маємо продукцію, але ПАТ не відвантажує вугілля, бо немає домовленості з Добротвірською ТЕС. Виходить замкнуте коло: ніби всі працюють, а заробітну плату підприємство людям не виплачує. Проблема дуже гостра. 
 
Опісля В. Мяус відповіла на запитання присутніх. 
 
Підсумувавши сказане, на засіданні вирішили, що ПАТ «Львівська вугільна компанія» має повністю погасити існуючу заборгованість з виплати заробітної плати на суму 2001 тис. грн. 
 
Як бачимо, питання погашення заборгованості по заробітній платі й надалі залишається на контролі в районній та обласній адміністраціях. Сподіваємося, що підприємстваборжники виконають зобов’язання і виплатять людям належну їм заробітну плату. 
 
Любов ПУЗИЧ.

Голос Сокальщини на GoogleNews