Серед дев’яти питань, які слухали на останньому засіданні комісії з питань захисту прав дитини Сокальської РДА, ці два розглядали найдовше. І зрозуміло чому, адже йшлося про доцільність позбавлення батьківських прав, причому в першому випадку матері шістьох малих дітей віком 613 років (!). Ця сім’я стоїть на обліку у службі дітей вже три роки. Зрештою, пам’ятаю цю жінку ще юною. Жила у Сокалі і вже тоді вела розгульний спосіб життя. Згодом розписалася з вірменином, народилися діти. Народжувала через рікдва і не переймалася – ними опікувалися бабуся і прабабуся. А молода жінка гуляла. Потім велика сім’я переселилися в смт. Жвирка. І далі у їх хаті були постійні п’янкигулянки. Два роки тому чоловік помер, а жінка зовсім пустилася берега, пильнувала не дітей, а горілку і чоловіків. Добре, що дітьми опікуються старша донька і бабуся. Старша, Наталія, вже має власну сім’ю, двох дітей і при цьому постійно опікується п’ятьма сестрами і братом. З матір’ю у неї напружені стосунки. Так само, як і в старшого сина, який їздить на заробітки. За зароблені ним гроші перекрили дах, вставили нові вікна, поремонтували будинок. Діти у цій сім’ї, як розповідали на засіданні, на диво хороші: розумні, добре вчаться. Завдяки опіці старших вони чисті, нагодовані, вбрані. Звичайно, їм соромно за матірпиячку, яка хоч і живе окремо, та врядигоди приходить до них. Буває, коли п’яна компанія розгуляється не на жарт, її сусідам доводиться і міліцію викликати. Скільки не просили жінку взятися за розум, та все даремно. Тепер вона у всьому звинувачує Наталію, мовляв, та вороже відноситься до неї, бо хоче забирати гроші, які держава виділяє на дітей. При цьому забуває, що деякий час не здавала потрібних документів, щоб її діти мали за що жити. Зважаючи на те, що діти в особі старшої сестри мають доброго ангелахоронителя, члени комісії проголосували за доцільність позбавити Ольгу К. батьківських прав.
(Імена та ініціали змінені авт.).
Так само як і Віктора А., який постійно буває в цих п’яних компаніях. Чоловік пропив і розум, і совість, забув що в нього є чотирирічний син, якого потрібно годувати, вдягати, виховувати. Горебатько ні аліментів не платив, ні до сина не навідувався. Він ніде не працює, п’є, проти нього порушена кримінальна справа. Тож члени комісії також дали згоду на позбавлення його батьківських прав.
Ще одна справа, яку відкладали вже декілька разів. Іван А. живе в Луцьку, але скільки його не запрошували, на засідання комісії не з’являється. З дружиною розлучився ще в 2004му році і наче забув, що в нього є десятирічна донька. Тож на цей раз не стали знову відкладати цю справу, а проголосували за доцільність позбавлення його батьківських прав.
Якщо цих батьків позбавлятимуть їх батьківських прав, то колишнє подружжя Оксани та Григорія В. не можуть поділити семирічного сина: кожен з батьків хоче, щоб він жив з ним. Коли слухали батька, симпатії ніби то були на його боці. Він наводив аргументи, чому син має жити з ним: колишня дружина б’є дитину, кладе спати на підлозі, а якось роздягнутого вигнала на мороз… У хлопчика поганий зір, болить вухо, його потрібно лікувати, в місті, де він живе, це простіше зробити, ніж у селі, де син живе з матір’ю. Він, мовляв, регулярно платить чималі аліменти (працює на шахті), але колишня дружина витрачає їх не за призначенням. Вислухали і жінку. Вона заперечувала все насправді не так. Думки членів комісії розділились: одні побачили хорошого батька, який вболіває за свою кровинку, інші симпатизували жінці. Але тут зайшла двоюрідна сестра Григорія і попросила її вислухати. Розповідала неприємні речі: Григорій не був добрим чоловіком бив дружину, після розлучення забрав з хати техніку, останній цукор, не думаючи при цьому про сина. Тепер він має другу сім’ю, пасинка, але не може пробачити колишній дружині, що покинула його, намагається налагодити особисте життя, а також не хоче платити аліменти. Оксана ж любить сина, дбає про нього, Григорій просто її обмовляє. Зрозуміло, що після цього члени комісії проголосували за те, щоб хлопчик жив з матір’ю.
Колишнє подружжя зі Стенятина не могло дійти згоди, коли батько може провідувати семирічного сина. Жінка була проти цього, але, як нагадала начальник служби у справах дітей Галина Федаш, згідно із Законом кожен з батьків має право брати участь у вихованні дитини. Тому батькові призначили конкретні дні і години зустрічі з сином.
Члени комісії також затвердили індивідуальні плани соціального захисту дітейсиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Валентина БЛУДОВА.