Історична довідка “Яворівщина”
Начальник Яворівської ВА Ярослав Коминськийп родовжує мандрівку Яворівщиною в постійній рубриці “Спадщина сторінками минулого”. Сьогодні дізнаємось історію про пам’ятку архітектури Яворівського району, дерев’яну церкву у селі Прилбичі – ПЦУ Церква Собору Пресвятої Богородиці під керівництвом Митрополита Епіфанія — митрополита Київського і всієї України, предстоятель Православної церкви України Православна парафія в Прилбичах від початку свого існування входила до складу Перемишльської єпархії. Найстарша згадка про церкву в Прилбичах зроблена в 1494 році, зокрема документ свідчить, що був тоді в Прилбичах священик, то мусіла бути і церква, але, звичайно, сама будівля – це попередниця побудованої в 1654 році.
Перші письмові відомості про православного священника в Прилбичах датують 1515 роком. Можливо, церква дійсно була збудована в 1654 році, а Атанасем Шептицьким була перебудована, реконструйована. Фактично в церковній будівлі помітні були конструкції добудови. Навіть нижня балка зрубу дубового (підвалина) з південної сторони має сліди від пожежі. То чи не згоріла вона в 1648 року. Десь у 60-ті роки була прикріплена до стіни церкви охоронна дошка архітектурної пам’ятки Товариством охорони пам’яток історії та культури. На ній зазначалось, що церква збудована у 1741 році. Проте, така дата побудови церкви не значиться ні в яких документах і роки архієрейства Атанасія Шентицького, спископа Пермишльського не сходяться. 11 вересня 1892 року в церкві відслужив першу у своєму житті Божественну літургію молодий новопоставлений отець-василіянин Андрей Шептицький. З 2018 року належить до Православної церкви України.
Дерев’яна, тризрубна, з однією банею. Складається із здебільшого прямокутного в плані бабинця, меншої нави і ще меншого східного зрубу із шестигранною апсидою. Нетрадиційне чергування обсягів пояснюється пізнішим розширенням західного зрубу. Центральний зруб переходить у низький восьмерик, увінчаний банею куполу. Бічні обсяги покриті дахами. Споруда має піддашшя, яке з боку західного фасаду підтримують стовпчики, на інших — пластично оброблені випуски вінців. Для інтер’єру характерний висотно розкритий простір нави. Храм 1654 року зазнав трьох реконструкцій. Церква Собору Пресвятої Богородиці у селі Прилбичах до сьогодні належить до Православної церкви України, де регулярно відбуваються Божественні літургії. Настоятель храму отець Ігор.