Історія

В Спасові на Сокальщині встановлений клепаний металевий хрест в пам’ять про загиблих воїнів 1917-20 років

Про величний, гарної слюсарської роботи, клепаний металевий хрест написав на своїй сторінці у мережі Фейсбук Ivan Shchurko

Світлини – Іван Щурко.

Естетика клепаного хреста перегукується з хрестом Олени Кульчицької у Пікуличах, а технічні рішення з хрестом Маркіяна Шашкевича на Білій горі у Підлиссі.

клепаний металевий хрест у Спасові в пам'ять загиблих воїнів УГА
клепаний металевий хрест у Спасові в пам’ять загиблих воїнів УГА

Хрест висотою понад 5 метрів, на бетонному підмурівку у який вмонтовано дві гранітні таблиці. Одна з переліком загиблих вихідців зі Спасова, інша з написом:

1917-1920
Борцям за Волю України

Хрест має досконалі пропорції, якісні технічні і естетичні/декоративні рішення, отже будувався за проектом. когось з тодішніх українських інженерів/архітекторів.

клепаний металевий хрест у Спасові в пам'ять загиблих воїнів УГА
клепаний металевий хрест у Спасові в пам’ять загиблих воїнів УГА

Минулорічна знахідка історичного фото могили у Спасові (зі супровідним коментарем) дозволила окреслити час будівництва (березень-квітень 1933 року).

У коментарі зазначено, що окремим рішенням, датованим 21.04.1933 року польської влада “староста в Сокалі заборонив посвятити цей хрест і відправити біля нього Богослужіння, бо громада відмовилася зняти з хреста тризуб”!

Напевно громада хотіла посвятити хрест в часі Великодня, але через оту заборону посвячення відбулося пізніше, ймовірно в часі Зелених свят (Пресвятої Трійці).

Зелені свята – час коли у нас традиційно вшановували могили борців за Волю України.

Довкола центральної, ймовірно символічної могили, розташовано кілька інших стрілецьких і повстанських могил.

навколо хреста розташовані могили
навколо хреста розташовані могили

Одна з найцікавіших знаходиться зліва, має простий дерев’яний хрест, а нині я майже відчитав напис на дерев’яній табличці:

” МОГИЛА +
ПРОКОПА ТОКАРА
…РИ ……..КСЕНІ
ВІЧНА ЇМ ПАМЯТЬ”

Тобто могила реальна, у ній поховано козака Прокопа Токара і ще когось, ймовірно якусь Ксеню.

Чому козака?

Бо на бетонному обрамленні могили зберігся фрагмент напису:

“Хай буди земля Тобі пером КОЗАЧИ”

Час від часу з’являються доповнення, зокрема у коментарях під дописами. Нині знаємо, що у совєтський час металевий хрест був демонтований, а його кам’яна основа з картушем і написом знищені. Хрест зберігся серед трав у закутку цвинтаря.

Могила була відновлена і повернуто на неї автентичний металевий хрест у 1991 році бригадою під керівництвом Василя Кійка.

Я потрапив у Спасів завдяки Богдан Козійчук, студенту, майбутньому юристу-правнику, а нині активному громадському активісту і патріоту рідного села.

Сподіваюся, Богдан працює над доповненням історії цього надзвичайного пам’ятника .

Сподіваюся також, що громада береже і доглядає ці могили, зберігаючи їх архітектурну, історичну і мистецьку цінність, кожен з найдрібніших елементів.

Допис п’ятнадцятий! Хай Тобі земля буде пером Козаче!

Голос Сокальщини на GoogleNews