Розпочинаючи чергове засідання міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, її голова, керівник апарату райдержадміністрації Марія Христинич повідомила, що 9-14 грудня проводитиметься тиждень права, до якого потрібно підготуватися належним чином, і що в липні цього року затверджено програму правової освіти населення нашого району на 2011-2015 рр., і на грудневому засіданні звітуватимуть про проведену роботу.
Про організацію інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення вели мову начальники управлінь Пенсійного фонду в Сокальському районі та соціального захисту населення РДА Володимир Радик та Володимир Огінський. В. Радик підкреслив, що з метою роз’яснення пенсійного законодавства за дев’ять місяців ц. р. проведено 95 виступів на ТРК «Сокаль» та 13 – на ТРК «Вільне слово з України», надруковано 9 матеріалів в часописі «Голос з-над Бугу», в яких, зокрема, велась мова про перерахунок пенсій з 1 січня ц. р., підвищення та перерахунки пенсій інвалідам війни та учасникам бойових дій, легалізацію заробітної плати та ін. 120 прибужан телефонували на «гарячу лінію», яка працює щоденно і отримували відповіді на питання, які їх цікавили; спеціалісти управління Пенсійного фонду провели 90 виїзних прийомів у містах і селах району, 13 зустрічей в трудових колективах, 19 семінарів з керівниками і бухгалтерами підприємств, організацій тощо. Роз’яснення прав і соціальних гарантій громадян в управлінні соціального захисту населення проводять через громадську приймальню, – зазначив В. Огінський. – Приймаючи людину, всесторонньо вивчають чим можна їй допомогти, надають відповідні консультації. Більше стали працювати з сім’ями, які мають дітей та дітей-інвалідів, роз’яснюють їм їхні права, надають допомогу. Значна увага приділяється дітям зі слабким зором. Територіальний центр обслуговує одиноких громадян. Велику надію покладають на соціальних працівників, які мають координувати цю роботу. Для них проводять щоквартальні навчання, семінари. Два рази на місяць працівники мобільного центру виїжджають в населені пункти району.
Начальник районного управління юстиції Андрій Олесько розповів про стан проведення правової роз’яснювальної роботи через мережу громадських приймалень, виїзних консультаційних пунктів. Він підкреслив, що тепер громадська приймальня в управлінні юстиції працює не двічі на місяць, а двічі на тиждень, що такі приймальні затверджені в кожній сільській раді, а також є декілька громадських та благодійних організацій, зокрема «Молода Україна», спілка офіцерів, «Карітас», «Перспектива», які мають право займатись роз’яснювальною роботою. Минулого року проведено конкурс з надання безоплатної правової допомоги. В нас є два адвокати, які через центр надання безоплатної юридичної допомоги особам, до яких застосовано адміністративне затримання чи адмінарешт, чи яких затримано органами дізнання, надають цю допомогу. Оголошено конкурс на додатковий прийом таких адвокатів. З січня 2014 року вони мають надавати допомогу не тільки в кримінальних, а й у цивільних справах. Заступник голови районної ради Володимир Чуб підкреслив, що нині нам, як ніколи, потрібні громадські організації, щоб розвивати громадянське суспільство. Вони мають змогу брати участь в різних програмах, проектах, залучати навіть кошти. Але із 57 зареєстрованих організацій реально працюють десь з десяток, які здатні проводити роз’яснювальну роботу, вести за собою людей.
Заступник голови правління ГО «Наш дім – Сокальщина» Володимир Попович підкреслив, що основна робота громадських активістів – це прийом громадян і надання усної інформації та участь у проведенні різних заходів, які проводяться, в основному, у Червонограді, оскільки там розташовано офіс організації. Співпрацюють з іншими: наприклад, провели конференцію з ГО неповносправної молоді «Ніка» та «Чорнобиль України» з Сокаля. Відкрито виїзну приймальню у смт. Жвирка, де щочетверга надають юридичні консультації. Планують відкрити такі громадські консультації в Угнові та Белзі. Організація спрямовує свою роботу на правову роботу з молоддю: проводили день боротьби з курінням, мітинг-протест проти гомосексуалізму, акцію проти бездоріжжя на Сокальщині тощо.
Начальник ВДКМ Сокальського РВ ГУ МВСУ у Львівській області Ірина Мроць розповіла, що працівники цієї служби в профілактиці правопорушень серед дітей використовують такі форми як лекції, бесіди, рейди, індивідуальну роботу. І це дає позитивні результати: якщо за 9 місяців минулого року було зафіксовано 38, то за аналогічний період цього – лише 3 злочини. Однак на обліку стоять 12 неповнолітніх і чотири неблагополучні сім’ї. Як підкреслила М. Христинич, потрібно більше працювати з батьками, які часто всіма правдами і неправдами захищають своїх дітей, частіше виступати з конкретними прикладами на батьківських зборах, конференціях у школах, щоб вони знали не тільки свої права, а й обов’язки. До правової роботи варто залучити студентів юридичних факультетів, які б нарівні говорили зі своїми ровесниками, тлумачили їм закони.
Валентина БЛУДОВА.