Home / Нацбанк / Національний банк повернув гривні довіру громадян

Національний банк повернув гривні довіру громадян

Долар поступово втрачає свою популярність в Україні. Раніше НБУ мав постійно здійснювати валютні інтервенції на ринку для того, аби підтримувати стабільний курс гривні. Нині ж Нацбанк, фактично, вже втримує від падіння долар, аби не допустити різких коливань курсу. В останні місяці НБУ викупив на міжбанку близько 0,5 млрд. доларів. Причому, там прогнозують, що надлишок  пропозиції валюти буде лише зростати внаслідок проведення фінальної частини ЄВРО-2012.
Звісно, такі зміни не могли відбутися самі собою. Це – наслідки тих дій, що їх вживав Національний банк впродовж минулого року.
У 2011 році одним з перших кроків Нацбанку з дедоларизації економіки став розвиток і впровадження валютних свопів – тобто надання можливості банкам конвертувати валютні активи в гривню за допомогою центробанку. НБУ тимчасово викуповує валюту у банків, щоб ті змогли більше кредитувати в гривні. По закінченню терміну свопу відбувається зворотний обмін – НБУ повертає банку валюту, а той йому – гривню. Через це банкам стало вигідно тимчасово позбуватися валюти на користь гривні, тим самим покращуючи свою ліквідність.
 Другим знаковим кроком для ринку стала розробка і подальше впровадження заборони на валютне кредитування фізичних осіб. Нацбанк врахував ситуацію 2008-2009 років, коли в наслідок кризи і подальшого різкого зростання курсу долара чимало позичальників опинилися в пастці, не зумівши погасити свої борги. Закон, що забороняє валютне кредитування, набув чинності в листопаді 2011 року. Він стимулював більш активне використання українськими комерційними банками національної валюти, призвів до підвищення доступу та попиту населення на кредити в гривні і зменшив тиск на неї з боку валюти. Крім того, тепер банки з іноземним капіталом не можуть отримувати надприбутки за рахунок дешевих коштів материнської структури.
Ще одним кроком щодо зменшення попиту на валюту стало обмеження «сірого імпорту» в країні, а разом з тим і попиту на валюту серед споживачів.
Поступово долар втрачає свою привабливість і як засіб збереження. Щоб стимулювати банки активніше працювати з гривнею, НБУ підвищив норматив обов’язкового резервування за короткостроковими коштами і депозитами юридичних і фізичних осіб в іноземній валюті з 6% до 7,5%. Це нововведення робить для банків більш вигідною роботу саме з гривнею і сприяє притоку в банківську систему гривневих депозитів.
А наприкінці минулого року Національний банк України запропонував населенню альтернативний інструмент – золоті й срібні інвестиційні монети. Вони, за оцінкою голови НБУ Сергія Арбузова, можуть стати для населення альтернативою іноземній валюті, засобом надійного зберігання заощаджень і допоможуть у нарощуванні золотовалютних резервів країни. До речі, незабаром золотовалютні резерви будуть поповнюватися українським золотом власного видобутку. З цією метою в розпорядження НБУ було передано підприємство «Північгеологія». Протягом 3-5 років власний видобуток може сягнути 1 тонни золота на рік.
Всі ці кроки призвели до того, що позитивні зміни відбулися й у ставленні людей до національної валюти та банківської системи. Лише у квітні вклади населення у банках збільшились на 752 млн. доларів і на 1 травня 2012 року становили 41.6 млрд. доларів.
Важливим є те, що цей приріст забезпечують, в основному, гривневі вклади, які зросли у минулому місяці на 5.2 мільярда гривень. Приріст вкладів у гривні з початку 2012 року у три і більше разів випереджає темпи зростання вкладів населення у валюті. Це свідчить про те, що люди стали більше довіряти гривні, ніж долару. В НБУ сподіваються, що відтепер так буде завжди.

 

Это код вашего информера. Просто скопируйте и вставьте его в место на странице, где должен отображаться рекламный блок.
Загрузка...

About Адміністрація порталу

x

Check Also

Iнвестиційні монети України – надійний засіб заощадження та прибутку

Інтерес населення до інвестиційних монет, що ...