Чергове щоквартальне опитування керівників підприємств про оцінку поточної та майбутньої ділової активності, інфляційних та курсових очікувань, змін економічної ситуації в Україні проведено в лютому 2013 року.
Зазначені нижче результати є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України і не є оцінками Національного банку України.
Згідно з результатами опитування оцінки респондентів щодо обсягів виробництва товарів та послуг в Україні в наступні 12 місяців зросли. Інфляційні очікування сягнули найнижчого значення за весь період проведення опитувань. Основним фактором, який обумовлюватиме підвищення споживчих цін, респонденти продовжують називати зростання витрат на виробництво. Також вони покращили оцінки поточного фінансово-економічного стану своїх підприємств, баланс між оцінками стану “добрий” та “поганий” становив 0,2% порівняно з (-2,8%) у ІV кварталі 2012 року. За оцінками опитаних, рівень залишків готової продукції знизився, що є свідченням перевищення попиту над пропозицією.
Респонденти покращили очікування щодо перспектив розвитку своїх підприємств у наступні 3 та 12 місяців, щодо покращення фінансово-економічного стану своїх підприємств та збільшення обсягів реалізації виробленої ними продукції в наступні 12 місяців визначили зростання Індексу ділових очікувань (ІДО) до 118,7% порівняно зі 114,3% у попередньому кварталі. Очікується уповільнення зростання цін на товари і послуги, які купує підприємство, та на продукцію власного виробництва. Зростання виробничих витрат, на їх думку, також уповільниться, а найвпливовішими чинниками змін вихідних цін підприємств є зростання цін на енергоносії, сировину і матеріали.
За очікуваннями респондентів у наступні 3 місяці потреба в позикових коштах зростатиме. Збільшилась кількість респондентів, які планують брати банківські кредити, залишається найбільшою частка тих підприємств, що планують брати банківські кредити в гривнях.
В опитуванні взяло участь 1 261 підприємство з усіх регіонів країни, що представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників.
Звіт “Ділові очікування підприємств України” розміщено на сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку України.