26 лютого фундація "Сокальська ініціатива", Інститут енергоефективності України та енергосервісна компанія "Енергетична ефективність України" провели у Сокалі науково-практичну конференцію "Енергоефективність шлях до євроінтеграції". Захід відбувся за підтримки та сприяння Сокальської районної й міської рад та Сокальської районної державної адміністрації.
Тема енергозбереження нині на часі, бо ціни на газ та електроенергію весь час зростають. І це красномовніше, ніж слова, засвідчував повний зал учасників конференції. Тут зібралися не тільки депутати районної та міської рад, представники комунальних підприємств Сокаля, громадських організацій, підприємці та керівники установ та підприємств, директори освітніх закладів, але й представники влади з Червонограда та Радехівського району.
Голова Сокальської районної ради Ігор Дацюк привітав учасників конференції та розповів про фундацію "Сокальська ініціатива", яка була створена в Києві. Вона позапартійна та позаполітична. До неї входять наші земляки та уродженці Сокальського району, які працюють в Києві. Це народні депутати Олег Мусій, Михайло Бондар, Сергій Кіраль, заступник голови ЦВК Андрій Магера, виконавчий директор Патріаршої курії Української греко-католицької церкви о. Роман Небожук, президент Української промислово-торгової корпорації Володимир Демчак, підприємець Ігор Новосад, ексміністр закордонних справ Андрій Дещиця. Вони виявили бажання допомогти у вирішенні проблем рідного краю, сприяти в залученні інвестицій, розвитку бізнесу, соціальноекономічного розвитку району. Конференція є першим кроком у цьому напрямку. Ігор Дацюк побажав, щоб кожен з неї виніс щось корисне і з часом зміг реалізувати проекти з енергозбереження в районі.
Сокальський міський голова Богдан Зарічний подякував організаторам за таку корисну та пізнавальну конференцію, тема якої є актуальною та наболілою для сьогодення. "Нині кожен розуміє, що питання енергозбереження, енергоефективності є дуже важливим, можна сказати й політичним. Від цього залежатиме стратегічний і тактичний розвиток України. Важливе та актуальне це питання й для органів місцевого самоврядування, на утриманні яких освітні заклади та бюджетні установи, які потрібно забезпечити теплом та світлом. Місто витрачає на теплопостачання та електропостачання значну частину коштів бюджету. Тож економія половини цієї суми буде для міста значимою. Зараз ми фактично викидаємо частину коштів у повітря через використання застарілого обладнання, фізичну зношеність систем енергопостачання, погану теплоізоляцію будівель тощо. А могли б їх з більшою користю використати для розвитку міста. Тож маємо думати як переводити котельні на альтернативні джерела палива та впроваджувати ефективні заходи економії електроенергії на всіх установах та підприємствах", вважає він.
Народний депутат України Олег Мусій констатував факт, що Сокальщина стає одним з провідних флагманів в надзвичайно важливому питанні, яким переймається вся Україна. "Всі знаєте, що найбільший шантаж, який є на сході, і для України це енергоресурси. На превеликий жаль, вони поставлялися з боку Російської Федерації. Виникає питання: як нам далі існувати, коли мусимо платити гроші агресору, який згодом конвертує кошти в зброю і вбиває наших людей. Саме тому питання енергоефективності, збереження енергії, пошук альтернативних видів енергії для забезпечення нашої життєдіяльності є надзвичайно актуальним, правильним, своєчасним, і вкрай необхідним для України", сказав він.
Олег Мусій запевнив, що депутати Верховної Ради, які активно долучилися до роботи Фундації, допомагатимуть реалізовувати бізнесові ініціативи для того, щоб впроваджувати заходи щодо енергоефективності та енергозбереження не тільки в Сокалі та Червонограді, але й розповсюдити це на всю України. Адже енергетична безпека держави є безпекою і нас з вами.
Координатор Сокальської фундації в Києві Ігор Новосад зазначив, що вони першою темою конференції не випадково вибрали саме енергоефективність, бо нині енергетична безпека з економічної площини переходить в політичну. Це є виживання нас з вами в сьогоднішніх умовах. І наголосив, що "хочемо ми чи не хочемо, хоче влада чи не хоче, але вона буде зобов'язана, як і ми з вами, щось робити для того, щоб впроваджувати технології комплексного енергозбереження".
Помічникконсультант першого заступника голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки ВРУ Віктор Єрмаков побажав учасникам конференції плідної праці та реалізувати почуті ідеї на практиці в кожному місті й селі.
Директор з маркетингу Інституту енергоефективності України Юрій Піддубняк зазначив, що питання енергоефективності з буденного, але надто "гарячого" у наші дні, перетворилося на питання національної безпеки. Саме для того, щоб вирішувати його було створено Інститут енергоефективності України. Це некомерційна дослідницька організація, незалежна від уряду, політичних партій та бізнесгруп, сфокусована на просуванні ефективного використання енергії та альтернативної енергетики в Україні. Адже левова частка нашого бюджету просто "вилітає через вікна", а в умовах сьогоднішньої кризи це злочин.
Радник ТОВ "Енергетична ефективність України" Дмитро Борисов, акцентував увагу на головній ідеї конференції об'єднати людей, які приймають рішення: депутатів, представників державних установ, бізнесу. Він висловив сподівання, що конференція дасть поштовх до модернізації Сокальщини у сфері енергозбереження.
Експерт з енергоефективності Інституту енергоефективності України Марія Буравльова висвітлила тему "Енергоефективність, як засіб підвищення добробуту українців. Потенціал району в сфері енергоефективності", наголосивши, що впровадження енергозберігаючих заходів зекономить Сокальщині щонайменше 60 млн. грн. щорічно через економію тепла (до 60%) та електроенергії (до 40%).
Керівник програм Інституту енергоефективності України Квентін Буланже ознайомив присутніх з міжнародними програмами фінансування проектів з енергоефективності, участь у яких дозволить модернізувати господарство міста та району мінімальним коштом. Він вважає, що процес реформ варто розпочинати з підвищення енергоефективності невеликих міст. Адже там споживають від 60 до 80% усіх енергоресурсів України, а потенціал їх енергозбереження досягає 50%.
Директор ТОВ "Енергетична ефективність України" Олександр Ратніков детально зупинився на модернізації системи енергозбереження в муніципальній сфері, а керівник проектів компанії GEEN Антон Гапончук розповів про застосування високоефективних джерел світла в комунальному та приватному секторі.
Спеціалісти енергосервісної компанії "Енергетична ефективність України" підрахували, що найбільше скорочення витрат можуть дати утеплення будівель з монтажем енергозберігаючих вікон (30%), модернізація котелень (20%) та монтаж світлодіодних систем освітлення (25%). Термін окупності таких заходів становить від 2 до 5 років.
Учасники конференції мали змогу оглянути експозицію сучасного енергоефективного обладнання. Присутні взяли до уваги рекомендації експертів, спробують втілити в життя запропоновані ідеї. І це в майбутньому принесе користь району та його мешканцям, бо ті зможуть зекономлені кошти використати на реалізацію інших соціальних проектів.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.