10 червня в Сокалі відбулася 41 сесія Сокальської міської ради шостого демократичного скликання, яку вів міський голова Богдан Зарічний. На порядку денному було сімнадцять питань. З перших восьми, які стосувались встановлення різних податків та зборів на 2016 рік: туристичного збору, збору за паркування транспортних засобів, ставки єдиного податку, податку на майно, в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в частині транспортного податку та про встановлення акцизного податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу підакцизних товарів, доповів голова комісії з питань бюджету та економіки Юрій Чабан. Оскільки їх попередньо розглянули та проаналізували постійні депутатські комісії та президія, запитань у залі не виникло. І депутати оперативно затвердити ставки податку на нерухоме майно. Так, власники квартир з 1 січня 2016-го будуть сплачувати 3 грн. за 1 кв. м (0,25 відсотка розміру мінімальної заробітної плати), якщо їхнє житло перевищує 60 кв. м. Власники житлових будинків, площа яких перевищує 150 кв. метрів 0,145% від мінімальної заробітної плати. Вони платитимуть 2 гривні за кожен метр понад розмір неоподаткованої площі, яка становить 150 кв. м. Для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири (будинків), у тому числі їх часток, площа яких перевищує 210 кв. метрів 0,145 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за кожен метр понад розмір неоподаткованої площі. За нежитлові будівлі: гаражі, сараї, літні кухні, господарські прибудови встановлена ставка 0,0725% це 1 гривня за кв. м.; за торговельні та офісні будівлі, готелі, ресторани та бари 0,5% розміру мінімальної заробітної плати. Це складе 6,89 гривень за кв. м.
Богдан Зарічний зазначив, що вони намагалися прийняти оптимальне рішення: щоб наповнити бюджет міста та врахувати становище сокальчан, які б мали можливість сплатити ці податки.
Депутати також затвердили ставки земельного податку. Його будуть сплачувати власники земельних ділянок у розмірі 3% від нормативно-грошової оцінки землі, що передбачено Податковим кодексом. Власникам нових легкових автомобілів (до 5 років), у яких об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см, доведеться сплатити в бюджет 25000 гривень податку на рік. Поповнить місцевий бюджет й акцизний податок з реалізації через роздрібну торговельну мережу підакцизних товарів, тобто сюди надходитиме 5 відсотків з кожної проданої пачки тютюнових виробів та пляшки пива, алкогольних напоїв, а також від продажу через роздрібну торгівлю пального на автозаправках міста. Депутати встановили з 1 січня 2016 року збір за місця паркування транспорних засобів.
Депутати на наступний рік звільнили на 100% від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в частині нежитлової нерухомості, на 2016 рік, культові та iнші будiвлі, необхiдних для забезпечення дiяльностi релiгiйних органiзацiй України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку; будiвлі, необхiдні для забезпечення дiяльностi благодійних органiзацiй, статути яких зареєстровано у встановленому законом порядку; родини загиблих військовослужбовців в ході проведення антитерористичної операції, ветеранів війни; державні неприбуткові організації.
Наступним розглянули питання "Про програму соціального захисту окремих категорій населення на 2015-2016 роки". Доповідав секретар Сокальської міської ради Остап Климчук, який зазначив, що на попередній сесії вели мову про створення Сокальського міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" і затвердили його положення. Нині депутати мають призначити його директора. Свої кандидатури на цю посаду подали: Ярослав Тарасюк і Андрій Лозовий. Після проведеної співбесіди, комісія рекомендувала призначити на посаду Ярослава Тарасюка. Б. Зарічний навів свої аргументи, чому вони надали йому перевагу. Депутати попросили кандидата розповісти про своє бачення розвитку спорту в місті та про організацію змагань. Ярослав Тарасюк ознайомив присутніх з програмою подальної роботи центру.
Депутати Євген Музика, Єлизавета Цар, Віктор Зіньків висловили свої пропозиції, зокрема, більше залучати молоді до спорту, проводити турніри з волейболу для ветеранів, пильнувати за належним виглядом стадіонів, щоб діти й влітку могли займатися на них. Я. Тарасюк відповів на запитання присутніх. Опісля депутати затвердили його директором Сокальського міського центру фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх".
Народні обранці затвердили програму соціального захисту окремих категорій населення на 2015-2016 роки. Активними були депутати Тетяна Бугай, Володимир Огінський, Анна Белзецька, Віктор Зіньків, які наполягали на окремих поправках у ній, які були зроблені.
Опісля депутати, після жвавого обговорення, внесли зміни до показників бюджету міста Сокаль на 2015 рік, зокрема, проблемними були питання про відшкодування різниці в тарифах КП "Сокальтеплокомуненерго". Його директор Володимир Кіпень пояснив чому виникла потреба звернутися до міської ради з проханням виділити 200 тисяч гривень на погашення боргів за попередні роки, чим це викликано, і що це дасть для підприємства. Нині воно переживає скрутні часи: вже два місяці не виплачує заробітну плату працівникам. З 10 квітня підприємство перейшло на триденний робочий тиждень. Довелось скоротити людей і нині тут залишилося лише 20 працівників з 54. До того ж є непогашений кредит 164 тисячі гривень. Жорсткі санкції і подвійні ставки банку економічно не сприяють роботі підприємства. КП не може підготувати котельні до наступного опалювального сезону. Володимир Кіпень просив депутатів підтримати колектив і надати кошти, щоб підготовити котельні до наступного опалювального сезону. Б. Зарічний запропонував депутатам перенести кошти з іншого об'єкта на потреби КП "Сокальтеплокомуненерго".
Депутати Віктор Зіньків, Віктор Олейчук, Володимир Огінський, Євген Музика наголосили, що, на жаль, виділена сума не вирішить проблем КП "Сокальтеплокомуненерго", і наступного місяці прийдуть з протягнутою рукою, бо знову потрібно буде платити зарплатню працівникам. Вони мали багато зауважень до роботи керівника підприємства, який довів його до такого стану. Депутати наголошували, що нині треба економити кожну копійку та раціонально використовувати її на благо міста. Депутат Ольга Петринка запропонувала виділити гроші тільки на зарплату і підготовку котелень до опалювального сезону, а Юрій Товарянський наголосив, що нині заручниками ситуації в державі стали пенсіонери та малозабезпечені люди, які неспроможні встановити індивідуальне опалення. До того ж весь час зростають тарифи на газ та електроенергію. Їх здорожчання відіб'ється на всіх нас. Громада не зможе утримувати “Сокальтеплокомуненерго”. Тож, щоб функціонувати підприємство, воно саме мусить заробляти на себе. В. Кіпень зазначив, що одним з джерел, де можна знайти кошти є списання основних засобів КП "Сокальтеплокомуненерго", які можна виставити на аукціон.
Міський голова Богдан Зарічний закликав присутніх трохи стримати емоції, оскільки підприємство потрібне місту і мусить існувати. Він закликав депутатський корпус надати КП гроші на зарплату працівників, бо ж люди не винні, мають годувати сім'ї. І висловив пропозицію: зобов'язати Володимира Кіпеня надати комісії та президії міської ради розрахунки про фінансово-економічний стан підприємства та свої пропозиції, як можна вийти з цієї ситуації, застосовуючи всі засоби.
Більшістю голосів рішення прийняли, а також затвердили зміни до статутного фонду КП "Сокальводоканал", який зріс на 65 тисяч гривень, кошти підуть на закупівлю гідрантів. Доречним було наступне питання: "Про списання основних засобів КП "Сокальтеплокомуненерго". Директор підприємства В. Кіпень ознайомив присутніх з рекомендованим списком основних засобів на списання та на продаж шляхом аукціону це трьох водонагрівачів і трьох газових лічильників.
Це питання опрацювали на профільній комісії, яка дала дозвіл на списання використаного обладнання та продаж лічильників. І депутати підтримали його.
З наступного питання порядку денного "Про затвердження програми "Дороги Сокаля на 2015-2017 роки" доповів міський голова Богдан Зарічний, який зупинився на загальних аспектах програми. Він акцентував увагу на тому, що вона розроблена і пропонується до розгляду з єдиною метою, щоб при можливості вкладати кошти міської ради в дороги, які не є на її балансі, а проходять через територію м. Сокаль. Це дороги "Сокаль-Стоянів", йдеться про вулицю Богдана Хмельницького до с. Поториця, та "Сокаль-Перетоки" від ЗШ №5 до залізничного переїзду біля колишнього хімзаводу. "Більшість мешканців цього не знають і всі звинувачення йдуть на адресу міської ради, бо хочуть, щоб вони були зроблені, бо їздять по них щодня", зазначив Б. Зарічний. Аналогічну програму прийняла Сокальська районна рада. Опісля депутати затвердили цю програму та перейшли до розгляду інших питань. Спеціаліст І категорії землевпорядник Любомир Миколайчук зупинився на низці земельних питань: про надання дозволу на поновлення договорів оренди, виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення садівництва та ведення ОСГ, для будівництва гаражів. Депутати затвердили проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічну документацію щодо відведення земельних ділянок, виготовлення детальних планів, розглянули заяви по земельних питаннях.
Традиційно наприкінці засідання депутати розглянули депутатські запити, заяви, звернення та скарги мешканців. Зокрема, Богдан Зарічний зачитав заяву від тренера ФК "Арсенал-Сокаль" Сергія Матвеєва, який просив надати грошову допомогу на оплату суддям та гравцям. Його скерували до центру "Спорт для всіх". Депутати підтримали депутатський запит до начальника філії Червоноградського УЕГГ ПАТ "Львівгаз" про те, що "до Сокальської міської ради неодноразово зверталися мешканці міста з скаргами на суттєві розбіжності між фактичними показниками газового лічильника і цифрою в квитанції за нібито спожитий газ. У своїх скаргах мешканці зазначають, що показники лічильника набагато менші, ніж ті цифри, що вказані у квитанціях, а це змушує платити значно більшу суму за ненадані послуги з газового постачання. У нинішній скрутний час, коли подорожчав газ у шість разів, це є неприйнятно для мешканців міста.
Просимо вас надати інформацію чому не збігаються вказані цифри у квитанції з фактичними показниками лічильника та покарати винних за внесення недостовірних даних в квитанції, що надходять до мешканців міста. Просимо надалі не допускати подібних помилок і в квитанціях за спожиті послуги вказувати цифри, що співпадають з показами газових лічильників".
У "різному" Сокальський міський голова Богдан Зарічний поінформував про загальні аспекти реформи децентралізації.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.