Про економіку

Триває процес трансформації Червоноградського вугільного мікрорегіону

В межах трансформації Львівська область працює над розвитком відновлювальної енергетики.

Процес справедливої трансформації Червоноградського вугільного мікрорегіону реалізовують в межах Програми «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України», що впроваджується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ Ukraine) за дорученням Федерального міністерства економіки і захисту клімату Німеччини.

Так, Львівська область працює над розвитком відновлювальної енергетики, хоча має значні поклади традиційних вуглеводнів. Зокрема, понад 41% мінерально-сировинних ресурсів нашого регіону – це паливно-енергетична сировина (нафта, вільний газ, конденсат, кам’яне і буре вугілля, торф).

Родовища паливно-енергетичної сировини у регіоні розташовані нерівномірно і мають два осередки: в районі Червонограда (кам’яне вугілля) і Дрогобича (нафтогазові поклади). У межах Червоноградського геолого-промислового району є 700 млн тонн кам’яного вугілля або 70-90% усіх запасів Львівсько-Волинського басейну. У межах Тяглівського і Любельського родовищ, загальні запаси яких удвічі переважають запаси діючої частини басейну і становлять 1,1 млрд тонн, у перспективі можна було б побудувати ще п’ять-вісім нових шахт. Тут зосереджено 2,5% загальнодержавних запасів  вугілля. І це не кажучи про запаси торфу в області, які нараховують 128 родовищ (67,3 млн м³).

«Однак, ми розуміємо весь спектр проблем, пов’язаних з традиційними вуглеводнями. Насамперед, шкідливими для клімату є необліковані викиди метану в атмосферне повітря, що простежуються на всіх шахтах ДП «Львіввугілля». Також шкідливими для атмосферного повітря, і як наслідок для клімату, є спалювання видобутого вугілля. На території мікрорегіону працює також найбільший забруднювач атмосферного повітря – Добротвірська ТЕС»,- поінформували у департаменті економічної політики Львівської ОВА.

Тому в Стратегії Львівщини до 2027 року зафіксували пріоритетом розвиток відновлювальних джерел енергії. Зокрема, одним з пріоритетів є підвищення енергоефективності і використання енергії із відновлюваних джерел.

Так, біоенергетика є одним з пріоритетів смарт-спеціалізації регіону. Також стратегічним завданням поставили збільшення частки енергії виробленої з відновлювальних джерел з 5% у 2019 році до 15% у 2027 році. В цілому вже у 2030 році не менше 1000 МВт відновлювальної енергії має генеруватися .

«Загалом ми маємо намір скоротити використання традиційних вуглеводнів в загальному обсязі енергоспоживання до позначки, яка не перевищуватиме 50% від загального обсягу енергоспоживання», – додали в департаменті.

На сьогодні в області є 89 діючих об’єктів відновлюваної енергетики потужністю 388,149 МВт. Зокрема:

– 80 сонячних електростанцій (СЕС) на території всіх районів області, загальною потужністю 349,441 МВт. Зокрема, у Червоноградському районі 4 СЕС загальною потужністю понад 11 МВт.

– 3 вітрових електростанції (ВЕС) на території Самбірського району, загальною потужністю 33,9 МВт.

– 4 діючі міні гідроелектростанції (МГЕС), загальною потужністю 1,765 МВт. Зокрема, у Червоноградському районі 2 МГЕС, загальною потужністю 1,148 МВт.

– ТЕЦ на біопаливі на території Червоноградського району з електричною потужністю – 2,4 МВт та тепловою потужністю – 7,5 МВт.

– 1 біогазова електростанція на території Львівського району, потужністю 0,625 МВт.

«Серед наших пріоритетів, окрім розвитку відновлювальної енергетики, є також енергозбереження»,- зазначили у департаменті.

У 2023 році в 20 громадах реалізували проекти з підвищення енергоефективності громадських будівель, в тому числі з переходом на альтернативні види палива. Для співфінансування таких проєктів в обласному бюджеті передбачили 27,2 млн грн, у місцевих бюджетах – 40,4 млн грн.

Торік 18 громад взяли участь у програмі, де були реалізовані проєкти з підвищення енергоефективності. З обласного бюджету профінансували 16,8 млн грн, з місцевих – 20,5 млн грн.

Станом на сьогодні, в області на різних стадіях реалізації є 4 проєкти вітрової енергетики, загальною потужністю 164 МВт, та 5 проєктів малої гідроенергетики, загальною потужністю понад 5 МВт. Зокрема, у Червоноградському районі – одна ВЕС, потужністю 39,6 МВт, та одна МГЕС, загальною потужністю 0,15 МВт.

Також в області вже визначили:

– 20 вільних земельних ділянок, загальною площею 509,88 га, для можливого вирощування енергетичних культур;

– 84 земельні ділянки несільськогосподарського призначення, загальною площею 623,46 га, які можуть бути використані для будівництва об’єктів відновлюваної енергетики.

Зокрема, у Червоноградському районі є 9 земельних ділянок загальною площею 222 га, а також 30-40 га територій уже закритих шахт.

«Отже, як ми бачимо, Червоноградський вугільний мікрорегіон може стати надзвичайно привабливим для інвестицій та розвитку відновлювальних джерел енергетики, які зможуть замінити традиційні, але шкідливі для екології, вуглеводні», – зазначив директор департаменту економічної політики ЛОВА Степан Куйбіда.

Голос Сокальщини на GoogleNews