Про це на сесії районної ради говорили депутати Львівської обласної ради. 31 березня відбулася V сесія VII скликання Сокальської районної ради. На ній зареєструвались 36 депутатів із 37. На початку депутати хвилиною мовчання вшанували загиблого мешканця с. Острів Василя Соляка, який помер від серцевого нападу в зоні проведення АТО. Далі військовий комісар Сокальського районного військового комісаріату Микола Лисак вручив державні нагороди від Президента України Василю Байді з с. Русин та Віталію Бурбану, жителю с. Вербове. Також нагороджені Андрій Родь (с. Бодячів) та Володимир Харьков (с. Перетоки), але вони не прибули на нагородження. Ці чоловіки захищали нашу державу на Сході, понад рік воювали з окупантом, а Василь Байда понад чотири місяці перебував у полоні. Депутати стоячи аплодували Героям.
Традиційно, голова районної ради Микола Пасько, заступник голови районної ради Василь Бойко та голова РДА Олег Пелих привітали та вручили грамоти депутатам, які у міжсесійний період святкували ювілеї – Ігорю Плечіню, Юрію Козійчуку, Володимиру Пограничному, а також привітали тих, хто святкував дні народження – Ігоря Макачку, Олега Кожушка, Марію Стельмащук, Богдана Краська, Ігоря Хом’яка.
Після цього розпочала роботу сесія районної ради. На початку, депутати виконали Державний гімн України. Обрали лічильну (Василь Сорочук, Володимир Пограничний, Ярослав Гаврилів) та редакційну (Наталія Дашковська, Євгенія Плетінка, Богдан Петрашкевич) комісії. І перейшли до розгляду питань порядку денного.
На розгляд сесії пропонувалось сорок питань, але після засідань комісій п’ять з них рекомендували зняти. Голова районної ради М. Пасько запропонував включити в порядок денний третє питання – «Про звернення Сокальської районної ради щодо розподілу коштів Державного фонду регіонального розвитку» (рекомендувала включити в порядок денний президія районної ради), а також перенести сьоме питання – «Про програму охорони навколишнього природного середовища Сокальського району на 2016-2020 роки» на четверте, бо з цього питання мали доповідати гості зі Львова. Депутат Олег Кожушко запропонував залишити в порядку денному питання «Про стан пасажирських перевезень на території Сокальського району», бо воно є важливим для мешканців району. Роман Монастирський виніс пропозицію, щоб питання «Про призначення генерального директора КП «ТРК «Сокаль» Сокальської районної ради» перенести з 36 на п’яте, аби швидше його розглянути і новий керівник зміг приступити до виконання обов’язків. Усі пропозиції були підтримані депутатами. В цілому за порядок денний проголосувало 36 депутатів.
«Про внесення змін та доповнень до Регламенту Сокальської районної ради Львівської області VII скликання» доповів голова постійної комісії з питань євроінтеграції, взаємодії з місцевими радами, децентралізації, регламенту, депутатської етики, законності та взаємодії з ЗМІ Віктор Притулко. Він зазначив, що у зв’язку із змінами в законодавстві, тепер має відбуватись поіменне голосування в електронній системі «Голос». Депутати працюватимуть на планшетах, які закупила районна рада, а результати голосування виводяться на екран. Усі рішення районної ради і результати поіменного голосування можна переглянути на сайті районної ради після закінчення пленарного засідання. Депутати в цілому прийняли проект рішення.
Щодо розподілу коштів Державного фонду регіонального розвитку доповіла заступник голови Львівської обласної ради Парасковія Дворянин. Вона зазначила: «Поважаю чесних і сміливих людей, тому сьогодні – разом з вами. Сталася неприпустима річ: чотири міста (зпоміж них Новий Розділ, Борислав, Сокаль) і три райони області (зокрема Радехівський, Сокальський) не отримали жодної копійки від Державного фонду регіонального розвитку (це 220 млн. грн.). Натомість 43% від усієї суми отримали три райони, один з них – аж на 19 об’єктів. Новий Розділ пропонував будівництво індустріального парку, Борислав, який має вічні клопоти з водою – реконструкцію водозабору, Сокаль – три освітні проекти: школаінтернат, садочок і загальноосвітня школа, а не отримали нічого. Я не поставила свого підпису під переліком інвестиційних програм та проектів регіонального розвитку, на які Львівщина отримає кошти від Державного Фонду регіонального розвитку. Адже цей перелік, як на мене, є упередженим і несправедливим. А такий підхід суперечить моїм цінностям. Хіба можна було аж так проігнорувати Сокальщину, що ані місту, ані району не виділять грошей на жоден об’єкт, який би можна було відремонтувати чи збудувати?
І все було б нічого… І можна було б розвести руками «грошей на всіх не вистачить», або вдатися до завуальованобюрократичних пояснень «не всі пропозиції були подані вчасно, не всі документи належно оформлені». Або ж знайти більш переконливе для непосвячених – «всі експерти голосували таємно».
Чому ж 43 відсотки з усієї суми, яку Львівщина цьогоріч отримає (а це 220 мільйонів гривень) на капітальне будівництво та капітальні ремонти, – перепаде трьом районам з усіх двадцяти?
Мене, як співголову регіональної комісії з відбору цих проектів, непокоїть факт особливої «успішності» окремих районів Львівської області. Пустомитівський район отримав кошти на 19 об’єктів (на суму 42 млн. грн.), Старосамбірський – на вісім (13 млн. грн.), Самбірський – на вісім (14 млн. грн.). Мостиському району теж перепало 14 млн. грн. У Сокалі школаінтернат не матиме басейну, не буде школи та дитячого садочка, а це ж розвиток та освіта дітей, Сокальський район не збудує очисних споруд і мостів, а це комфорт і безпека людей. Тому я нині разом із вами, коли ви приймаєте таке важливе рішення. А ще хочу вас запевнити, що маєте велике лобі – депутата облради Сергія Касяна, котрий завжди відстоює інтереси громади». До Парасковії Дворянин запитання мали Микола Поліщук, Олег Кожушко, Ігор Хом’як, зазначивши, щоб оприлюднити список «героїв», які гноблять Сокальщину, вивісити список тих, хто розподіляв кошти – в центрі Сокаля на дошці оголошень.
Депутат облради Сергій Касян запевнив, що і надалі відстоюватиме інтереси громади. Заступник голови районної ради Василь Бойко зачитав текст звернення до віцепрем'єрміністра України – міністра регіонального розвитку, будівництва та житловокомунального господарства України Г. Зубка, народних депутатів України О. Мусія, О. Сироїд, С. Кіраля, М. Бондара, голови Львівської обласної державної адміністрації О. Синютки, голови Львівської обласної ради О. Ганущина. Його депутати підтримали одноголосно.
Наступним розглянули питання «Про Програму охорони навколишнього природного середовища Сокальського району на 2016-2020 роки». Її доповів голова комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, раціонального природокористування та розвитку сільських територій Андрій Сенюк. Загальний обсяг фінансування Програми на 2016 рік становить 2000000 грн., в тому числі з районного бюджету – 400 тис. грн. На 2017-2020 рр. обсяг та джерела фінансування будуть визначатись щорічно при затвердженні обласного та районного бюджетів на відповідний рік.
Співдоповідали з цього питання Леонід Копій – професор, завідувач кафедри екології лісокористування Національного лісотехнічного університету та Оксана Вітик, начальник управління Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА. Вони зазначили, що лісистість на Львівщині з 1755 по 1840 рр. зменшилась на 20%, а після того – ще на 30%, тому необхідно рятувати ліси, бо це – легені планети. До цієї Програми, яка пропонується на розгляд депутатів, можна залучати кошти Львівської ОДА, європейські кошти, і як буде співфінансування – буде результат.
Депутат Олег Кожушко запитував про горіння торфів, адже це актуальна проблема для Сокальщини, Микола Дем’янович – про створення Національного парку, Роман Монастирський – про залучення учнівської молоді. В цілому, з поправками, Програму підтримали 29 обранців, шестеро – утримались.
«Про призначення генерального директора Комунального підприємства «Телерадіокомпанія «Сокаль» доповідав начальник управління комунальним майном районної ради Тарас Кравчук. Він зазначив, що є двоє претендентів на цю посаду – Ганна Бродюк та Олександр Новацький. Вони пройшли процедуру конкурсу та їх кандидатури подані на розгляд депутатів. Опісля кожен з кандидатів розповів про себе, про роботу у засобах масової інформації, досвід, перспективи радіо та подальші кроки в разі обрання на керівну посаду.
Г. Бродюк зазначила, що уже 10 років працює на радіо «Сокаль» в службі інформації, була головою профспілкової організації, з листопада 2015 року виконувала обов’язки генерального директора ТРК «Сокаль». За цей час радіо оновилось, в ефір виходять нові передачі про бійців АТО, їх родини, про учасників визвольних змагань, опитування «Як ся маєте, сокальчанин?» та інші. В планах – на базі ТРК «Сокаль» також зробити телестудію, є вже певні домовленості про це. Запитання до кандидатки мали Ігор Гуз – він запитував про програми для молоді та чи може радіо саме на себе заробляти, без підтримки районної ради? Петро Андрущак цікавився кого підтримує колектив, Роман Монастирський – про розміщення антен мобільних операторів на вишці ТРК «Сокаль», Ігор Хом’як – коли буде на радіо щось нове, Олег Кожушко запропонував вводити в ефір передачі про децентралізацію, аби люди були проінформовані.
Інший претендент на цю посаду – О. Новацький також розповів про себе, має освіту журналіста, 18 років трудового стажу за фахом, працював на різних посадах на ТРК «Сокаль». Розповів, що хоче змінити сітку мовлення, в разі обрання директором – буде оновлювати ефір, вводити нові передачі. Запитання до нього мали Микола Пасько – чому рік тому звільнився з ТРК «Сокаль», а тепер вирішив повернутись, Роман Шевчук зазначив, що Олександр подав документи на участь в конкурсі на посаду заступника голови РДА, тому запитував, на якій посаді він себе бачить? Роман Монастирський зазначив, що учні шкіл сумують за передачею «Велика перерва», яку колись вів Олександр Новацький. Василь Сорочук запитував, чи не буде тиску на колектив, в разі обрання, адже колектив прийшов на сесію підтримувати Г. Бродюк. В жвавій дискусії проходив розгляд цього питання. Від трудового колективу надали слово Ірині Славчаник, котра зазначила, що колектив підтримує кандидатуру Ганни Бродюк. Голова районної ради Микола Пасько від себе зазначив, що керував радіо «Сокаль» до того часу, поки його не обрали головою райради, зустрічався і запитував думку колективу – вони підтримують Г. Бродюк. Натомість Роман Монастирський закликав депутатів голосувати, як підказує серце, а не за вказівкою. В результаті голосування кандидатуру Ганни Бродюк підтримало 16 депутатів, а Олександра Новацького – 19. В цілому рішення з поправками про призначення генерального директора ТРК «Сокаль» підтримало 20 депутатів. Новообраний генеральний директор ТРК «Сокаль» О. Новацький подякував депутатам за підтримку і висловив сподівання на плідну співпрацю.
Далі депутати затвердили звіт розпорядників коштів про виконання загальнорайонних програм за 2015 рік, доповідали з цього питання начальник фінансового управління РДА Галина Леонова, начальник відділу фінансово-господарського забезпечення РДА Світлана Гойдало, начальник відділу молоді та спорту Андрій Мандрик, в. о. начальника відділу з питань культури, охорони культурної спадщини, туризму та релігій Уляна Гнідик, начальник управління соціального захисту населення Володимир Огінський, голова районної ради Микола Пасько, завідувач сектору з питань цивільного захисту РДА Василь Штикало, начальник відділу містобудування та архітектури РДА Мирослава Баралус, в. о. начальника відділу агропромислового розвитку РДА Олег Тарасюк, заступник голови районної ради Василь Бойко.
Опісля про виконання районного бюджету Сокальського району за 2015 рік доповіла начальник фінансового управління РДА Галина Леонова. Вона зазначила, що до загального фонду районного бюджету за звітний період при планових призначеннях 78187,9 тис. грн. надійшло 89375,7 тис. грн. податків і зборів. Це становить 114,3% планових призначень на рік.
В розрізі податків та зборів план по доходах виконано: по податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток підприємств комунальної власності, частини чистого прибутку підприємств, що належать до комунальної власності, орендної плати за оренду цілісних майнових комплексів та іншого нерухомого майна.
В структурі доходів районного бюджету найбільшу питому вагу (99,6%) складає податок на доходи фізичних осіб, якого за звітний період надійшло в сумі 89054,1 тис. грн., що становить 114, 2 відсотка планових призначень.
Станом на 1 січня 2016 р. недоїмка підприємств району по податку на доходи фізичних осіб склала 38370,2 тис. грн., заборгованість по заробітній платі становила 29545,2 тис. грн., а це близько 2600 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб.
Депутати одноголосно затвердили звіт про виконання районного бюджету Сокальського району за 2015 рік по доходах в сумі 407150,2 тис. грн., по видатках в сумі 395253,6 тис. грн.
Про Програму соціальноекономічного та культурного розвитку Сокальського району доповіла начальник управління економіки Сокальської РДА Наталія Лагода. Програма економічного і соціального розвитку формується на основі бачення розвитку району, пріоритетності цілей, використання оцінки потенціалу розвитку галузей, а також на вирішенні найбільш значимих проблем.
Основна мета розвитку району у 2016 році – підвищення рівня добробуту людей за рахунок збільшення середньомісячної заробітної плати; зменшення рівня безробіття; створення нових робочих місць; скорочення заборгованості з виплати заробітної плати; підвищення якості житловокомунальних послуг; залучення інвестицій в розвиток економіки району шляхом реалізації інвестиційних проектів.
Діяльність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо реалізації цієї мети буде спрямовуватися на підвищення якості житловокомунальних послуг та комфортності житла, збереження існуючої мережі дитячих навчальних закладів, організацію якісної, ефективної та доступної медичної допомоги населенню району, в тому числі жителям сільської місцевості шляхом оновлення матеріальнотехнічної бази закладів охорони здоров’я, збереження національної культурної спадщини.
Основні завдання та заходи на 2016 рік: покращення інвестиційного іміджу району шляхом популяризації району, як привабливого для інвестування та поширення інформації про наявні інвестиційні можливості району; постійне оновлення баз даних про інвестиційні можливості Сокальського району (вільні приміщення та земельні ділянки); участь у міжнародних проектах, сприяння реалізації інвестиційних проектів; затвердження генерального плану будівництва вітрових веж на території Острівської сільської ради в районі с. Борятин та початок першої черги будівництва вітрових веж; участь в міжнародних проектах, обласному конкурсі мікропроектів, проекті ЄС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громадуІІ». Запитання до доповідача мали Ярослав Гаврилів, Василь Бойко, Олег Солодяк, Роман Волос. В цілому програму підтримали 29 депутатів.
Про затвердження Програми медичного забезпечення демобілізованих учасників АТО та членів сімей загиблих військовослужбовців під час АТО на сході України, а також поранених в ході Революції Гідності у КЗСРРЛО «Сокальська ЦРЛ» на 2016-2019 рр. доповів головний лікар Роман Швед. Його доповнив депутат обласної ради Сергій Касян. Програма передбачає забезпечення якісної і доступної медичної допомоги учасникам АТО і членам сімей загиблих у КЗСРРЛО «Сокальська ЦРЛ», забезпечення виділення грошових витрат для лікування в стаціонарі на придбання медикаментів і перев’язувальних матеріалів з розрахунком 40 грн. та харчування з розрахунком 35 грн. на одного хворого на день; виділення коштів на безкоштовне одержання лікарських засобів та виробів медичного призначення; надання безоплатного зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів); щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів. Депутати одноголосно підтримали цю Програму.
Також депутати затвердили Програму облаштування дитячих ігрових майданчиків у населених пунктах району на 2016 рік (доповів начальник відділу молоді та спорту Сокальської РДА Андрій Мандрик). Ігрові майданчики встановлюватимуть у населених пунктах, де є дошкільні навчальні заклади. Доповідач також зазначив, що ігрові майданчики отримають ті села, де ще їх не встановлено, більшість з них – віддалені від райцентру.
Депутати плідно працювали до вечора, однак усіх питань не встигли розглянути. На розгляд інших районні обранці зберуться 8 квітня.
Ольга ДИЛИН.
Фото автора.