З сесії райради

Депутати Сокальської районної ради вкотре обурювалися роботою дорожників

На ХХII позачергову сесію Сокальської районної ради зібралися 51 депутат, які затвердили порядок сесії і розглянули такі питання: про стан автомобільних доріг загального користування на території району (доповідав голова районної ради Ігор Дацюк); про внесення змін до показників районного бюджету Сокальського району на 2013 рік та про затвердження міжбюджетних угод на 2014 рік (доповідала начальник фінансового управління РДА Галина Леонова); про розгляд запитів, звернень депутатів Сокальської районної ради та відповідей на них (доповідав заступник голови районної ради Володимир Чуб), також депутати проголосували за розгляд питання: про внесення змін у Програму підтримки наймасовіших видів спорту у Сокальському районі на 2013 рік (запропонував голова бюджетної комісії Сергій Костюк).
На сесії районної ради були присутні депутат Львівської обласної ради Олександра Небожук та заступник начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області Віктор Шикула.

З першого питання, про стан автомобільних доріг загального користування на території району, доповідав голова районної ради Ігор Дацюк:

– Чому ми винесли цей проект рішення на розгляд позачергової сесії? Бачимо, як загострюється ситуація з автомобільними дорогами в Україні і, відповідно до фінансування, який стан автомобільних доріг загального користування у Сокальському районі. Ми тут живемо і бачимо, що ситуація з автомобільними дорогами просто катастрофічна. Їздимо тими дорогами і можемо порівняти ситуацію в інших областях. Такої, як є на Львівщині, очевидно, немає ніде.

А в Сокальському районі – одна з найгірших в області. У нас нормального сполучення зі Львовом, сусідньою Волинською областю, Радехівським районом просто немає. Ми на попередніх сесіях зверталися до голови Львівської обласної державної адміністрації, керівника Служби автомобільних доріг, керівника департаменту автомобільного господарства.

Зустрічалися з цього приводу з головами Львівських обласної ради та облдержадміністрації. Це питання розглядали на профільній комісії Львівської обласної ради, яка займається розподілом коштів на утримання доріг. На жаль, ситуація не покращилася. Було кілька спроб залатати ямки на трасі «Жовка – Червоноград – Володимир Волинський – Ковель». Але кардинально нічого не змінилося. Ми в черговий раз розглядаємо це питання. Тож прошу підтримати цей проект рішення і звернення до Кабінету Міністрів, Львівської державної адміністрації, Служби автомобільних доріг. Вже сьогодні ми надішлемо його згаданим адресатам. Мусимо до цієї проблеми привернути увагу. Бо громадськість Сокальщини надзвичайно обурена критичним станом доріг у районі. Спільно з Сокальською райдержадміністрацією, депутатами Львівської обласної ради і далі працюватимемо над тим, щоб ситуація з дорогами покращилася.
Далі слово надали заступнику начальника Служби автомобільних доріг Львівської області Віктору Шикулі, котрий, зокрема, сказав:

– Дійсно, ситуація така, що Сокальський район має найбільшу мережу доріг місцевого значення – це 416 кілометрів. І стан цих доріг – критичний. Службою автомобільних доріг щороку подаються проекти плану робіт «Укравтодору», які пізніше готуються до подання в Кабінет Міністрів для затвердження певного фінансування. Розроблений проект капітального ремонту відтинку дороги «Червоноград-Соснівка» – це 6 км, і на це потрібно 20 млн. грн. Є проблемна дорога і у Великих Мостах, треба 200 тонн бетону, щоб зробити міст через річку Рата…

І далі доповідач називав цифри, а це тисячі і мільйони гривень, які потрібні для ремонту сокальських доріг, а їх не виділяють. Дороги ж у Сокальському районі – одні з найгірших на Львівщині. Їх мережа найбільша в області, а коштів виділяли найменше. З 60 мільйонів гривень, які були виділені на ремонт місцевих доріг Львівщини, для Сокальського району припало лише 3 мільйони.

– У районі у дуже поганому стані місцеві дороги загального значення, – продовжив доповідач.

– Але вже минає липень, а «Райавтодор» практично нічого не зробив. Через неоплату за матеріали «Райавтодор» не має чим ремонтувати дороги. Змінили керівника Служби автомобільних доріг, зняли з посади директора «Облавтодору». Якщо буде погашена заборгованість, то роботи відновлять.

А потім депутати висловлювали справедливе обурення, говорили про акції непокори, давали поради, запитували. Насамперед, їх цікавило: хто перевіряє якість виконаних робіт, хто несе відповідальність за неякісно проведений ремонт, чому дорожники працюють у негоду, чому так нераціонально використовують кошти, куди йде дорожній збір, чому керівники дорожніх служб не несуть відповідальності за це страшне бездоріжжя? Запитання до доповідача мали депутати Василь Береза, Володимир Фіяла, Роман Шевчук, Олег Іванчина, Василь Смолинець, Сергій Касян, Богдан Шклянка, Микола Пасько, Роман Сташкевич. Бажаючих висловити свою позицію, своє обурення бездіяльністю дорожників, було дуже багато.

І знову депутати прийняли рішення, знову проголосували за чергове звернення. І що? Чи є надія, що це щось дасть? Чи їх почують? Чи дослухаються до їх думки? Чи знову – поговорили, пообурювалися, а дороги так і залишаться в критичному стані? Де ж врешті той результат? Чи доведеться сокальські дороги виборювати акціями непокори?

Про внесення змін до показників районного бюджету Сокальського району на 2013 рік доповідала начальник фінансового управління Сокальської РДА Галина Леонова.

– Пропонується зменшити видатки по Програмі розвитку земельних відносин та охорони земель на 2013-2017 роки на суму 40,0 тис. грн. та по Програмі розвитку малого та середнього підприємництва у Сокальському районі на 20132015 роки в сумі 5,0 тис. грн., по Програмі підтримки культурнопросвітницьких та інформаційнопрезентаційних заходів в сумі 5,0 тис. грн. та збільшити видатки на Програму по збереженню об`єктів культурної спадщини Сокальського району на 20112014 роки на суму 50,0 тис. грн.

Для співфінансування мікропроекту по реконструкції даху Народного дому з Програми проведення районного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку на 20122015 роки виділити іншу субвенцію в сумі 100,0 тис. грн. Смиківській сільській раді.

Проектом рішення пропонується виділити кошти для співфінансування переможців обласного конкурсу освітніх мікропроектів для відділу освіти «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» в сумі 58,430 тис. грн., «капітальний ремонт інших об`єктів» в сумі 487,56 тис. грн., «Предмети матеріали, обладнання та інвентар» в сумі 8,19 тис. грн., «Оплата послуг (крім комунальних)» в сумі 159,52 тис. грн. шляхом перерозподілу коштів з призначень по школі с.Пристань – 338,0 тис. грн.; Програми підтримки розвитку пріоритетних та наймасовіших видів спорту (волейбол, футбол) в Сокальському районі на 2013 рік – 75,7 тис. грн., шляхом зменшення призначень по установі «Сокальський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» в сумі 40,0 тис. грн., шляхом перерозподілу коштів по відділу освіти, зменшивши призначення «Оплата теплопостачання» – 100,0 тис. грн., «Оплата електроенергії» в сумі 150,0 тис. грн., «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» спеціального фонду – 10,0 тис. грн.

У проекті рішення внесено зміни у перелік головних розпорядників коштів районного бюджету на 2013 рік відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, враховуючи зміни у структурі районної державної адміністрації.

В обговоренні цього питання взяли участь депутати Василь Панченко, Роман Монастирський. Також свою думку висловив заступник голови районної ради Володимир Чуб:

– Маємо чітко усвідомити, що ми сьогодні вносимо зміни до показників районного бюджету згідно з Бюджетним кодексом для того, щоб вирішити ті наболілі питання, які у нас є. І, звичайно, це насамперед, стосується співфінансування проектів, мікропроектів. Ці напрями, звичайно, потрібно фінансувати. І треба шукати всі резерви, які ми можемо знайти, щоб використати ті кошти, які виділяються з обласного бюджету. Ми всі це добре розуміємо, але підходи до вирішення цього питання є різні. Ці пропозиції, які подала райдержадміністрація, на мій погляд, не є до кінця виваженими. Вважаю, що передчасно забирати у територіального центру 40 тисяч гривень. Зараз хочу публічно заявити, щоб засоби масової інформації це висвітлили, що забирати з найбільш незахищених категорій людей суми, які для них розподіляються, вважаю передчасним. Це можна буде робити після підсумків виконання дохідної частини бюджету за п`ять місяців. Також те, що райдержадміністрація пропонує забрати кошти з програми розвитку наймасовіших видів спорту – 75 тис. грн. – це теж не найкращий резерв для того, щоб виконувати мікропроекти. Бо людям, які в селах розвивають футбол, це пояснювати складно. Варто було б з усіх програм, які у нас є в районі, не зачіпаючи соціальних напрямів та засобів масової інформації, взяти по певній частці коштів, і, відповідно, підтримати згадані статті. Це було б логічно. Тому й я вніс певні пропозиції, і прошу їх теж розглянути.

Начальник фінансового управління Галина Леонова прокоментувала виступ депутата Володимира Чуба:

– Щодо скерування коштів на мікропроекти з рахунку територіального центру, 40 тис. грн., то це не є кошти річної суми, а з піврічної, і не зі статті, яка призначена для незахищених верств населення. Прозвучала пропозиція пропорційно зменшити всі програми. Проте щодо всіх цих програм немає задекларовано, що хоча б одна з них не буде виконана.

Голова районної ради Ігор Дацюк, депутати Микола Пасько, Роман Монастирський, Василь Панченко та інші теж висловили свої думки стосовно цього питання.

Депутат обласної ради Олександра Небожук підкреслила, що «Сокальський район бере дуже активну участь в освітянських мікропроектах. Сума підтримки програми освіти у Львівській області – 15 млн. грн. У цьому році депутати облради вперше пішли на фінансування таких мікропроектів, саме для підтримки районних освітянських установ. І дуже приємно, що Сокальський район по мікропроектах вийшов у області на перше місце. Це 28 мікропроектів, а ще 56 шкіл взяли участь у мікропроектах самостійно. І якщо ці проекти не підтримаєте, то втратимо обласні кошти».

Депутати більшістю голосів підтримали запропоноване рішення, врахувавши кілька пропозицій.

Про затвердження міжбюджетних угод на 2012 рік знову доповідала начальник фінансового управління РДА Галина Леонова:

– Відповідно до ст. 93 Бюджетного кодексу України, з метою ліквідації диспропорцій у забезпеченні бюджетними коштами закладів охорони здоров’я та освіти у 2014 році, Сокальська районна рада Львівської області, – вирішила:

1. Затвердити міжбюджетні угоди на 2014 рік про передачу видатків по наданню медичної допомоги мешканцям Сокальського району в медичних закладах міста Львів на суму 280022 грн., міста Червоноград на суму 1850000 грн.

2. Затвердити міжбюджетні угоди (додаються) на 2014 рік про передачу видатків із сільських та селищного бюджетів на утримання загальноосвітніх навчальних закладів – дошкільного навчального закладу І ступеня на суму 2777700 грн., з них Тартаківською сільською радою – 406580 грн., Переспівською сільською радою – 470160 грн., Ванівською сільською радою – 395310 грн., Боб’ятинською сільською радою – 479610 грн., Опільською сільською радою – 497340 грн. та Жвирківською селищною радою – 528700 грн.

Стосовного першого пункту інше бачення вирішення цього питання висловив депутат Євген Марфюк, котрий запропонував розраховувати кожний структурний підрозділ окремо. І оплачувати Червоноградській лікарні щомісячно суму за фактично пролікованих у цьому місяці пацієнтів з Сокальщини, запропонована в проекті рішення сума хоча трохи менша тієї, яку пропонують червоноградські медики, проте велика, а сокальській медицині не вистачає коштів на ліки, шприци…

Депутат Катерина Захаревич підкреслила, що «ми повинні дбати про тих людей, які нас обрали. Іде реформа медицини, а трансферти надходять з Києва і, очевидно, там звернуть увагу на те, як дуже необхідні ці відділи Сокальщині. А нині тяжкохворим людям простіше і зручніше лікуватися в Червонограді, аніж у Львові».

Висловив свою думку голова профільної комісії Сергій Касян: «Давайте ми реально оцінимо, чи може нині Сокальська лікарня створити хоч одне із тих згаданих відділень? Не може. Чому ми погоджуємось на таку суму? Якщо ми вирішимо з наступного року з Червоноградською лікарнею розраховуватися щомісячно по факту, не знаючи, яку контрольну цифру нам затвердять у міністерстві, то це може призвести до непередбачуваних наслідків. Нам треба бути впевненими, що хворих з Сокальщини прийме і лікуватиме Червоноградська лікарня».

Також в обговоренні взяли участь депутати Володимир Чуб, Василь Панченко.

Депутати не підтримали пропозицію Євгена Марфюка, а проголосували за рішення, яке було запропоноване районною радою.

З питання – про внесення змін у Програму розвитку наймасовіших видів спорту у Сокальському районі на 2013 рік – доповідав голова бюджетної комісії Сергій Костюк, котрий обґрунтував важливість його розгляду, пояснивши, що кошти на таку програму йдуть з іншого «кошика» – це надходження з сільських, міських бюджетів, і саме вони мають ними розпоряджатися, а не райдержадміністрація, проте зняв з порядку денного, бо не побачив підтримки більшості депутатського корпусу.

Далі заступник голови районної ради Володимир Чуб доповів про розгляд запитів, звернень депутатів Сокальської районної ради та відповідей на них щодо недопущення розміщення свинокомплексу на території Сілецької сільської ради; звернення сільськогосподарських товаровиробників Сокальщини до прем`єрміністра України, голови ОДА В. Шемчука, стосовно державної реєстрації оренди земельних ділянок.

Зачитали звернення фракції «Батьківщина» у Сокальській районній раді: «Бездарна політика уряду Азарова призвела до краху бюджетної системи держави, зокрема, в частині системи казначейського обслуговування місцевих бюджетів. В Україні понад 12 тисяч місцевих бюджетів. З четвертого кварталу минулого року було фактично заблоковано оплату видатків органів місцевого самоврядування, крім видатків на захищені статті бюджету. Не фінансувалися роботи з ремонту та реконструкції доріг комунального значення, видатки на розвиток, природоохоронні заходи, що надзвичайно болісно позначилося на територіальних громадах. Це в черговий раз доводить недосконалість казначейської форми виконання місцевих бюджетів в Україні та необхідність законодавчого впровадження більш ефективних змішаних форм управління фінансовими ресурсами… А ті кошти, які громада заробляє самостійно і використовує на забезпечення утримання об’єктів соціальнокультурної сфери, розв’язання у повному обсязі соціальноекономічних проблем місцевих територіальних громад, благоустрій, ремонт доріг тощо, вона визначатиме своїм рішенням, де обслуговуватися: через систему державного казначейства чи через державний банк». Запропоновано на наступній сесії районної ради заслухати інформацію про роботу Управління Державної казначейської служби у Сокальському районі.

Ще одне звернення стосувалося Стенятинської сільської ради – переможця конкурсу мікропроектів 2012 р., щодо створення культурно-просвітницького та історико-етнографічного центру в с. Стенятин. Не було забезпечено співфінансування в розмірі 50 тис. грн. з районного бюджету, бо з обласного бюджету ті кошти до них не надійшли. Хоча були переказані Сокальському району у вигляді субвенції ще 24 грудня минулого року. Цю ситуацію прокоментувала депутат обласної ради Олександра Небожук: «Ми спробуємо вирішити це питання, але обласна рада вже повернула всі кошти, які були зареєстровані як кредиторська заборгованість. Чому сталося так, що в грудні зареєстрована кредиторська заборгованість по Стенятинській сільській раді, мені складно зрозуміти. Бо такої проблеми з реєстрацією заборгованості не було. Але намагатимемося вирішити цю проблему».

Розглянувши «в різному» декілька питань, позачергова сесія закінчила свою роботу.

Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews